Доц. д-р инж. Никола Добрев, ще представи книгата си „Срещи по пътя“ в Камерната зала на Драматичен театър „Пловдив“.
Авторът не натрапва спомените си. С фина и деликатна прозорливост той ни напомня, че всеки от нас трябва да търси корените на жизнения си път в семейната среда, в училището, сред приятелите. Превръщането ни в зрели, целенасочени и успешни личности донякъде е по волята на случайността и съдбата, внушава с разказа си инж. Добрев, но в още по-голяма степен е плод на нашето собствено вътрешно израстване на основата на житейския ни път и на житейския избор, който правим.
Повествованието на инж. Добрев е обагрено с тънка, едва доловима нотка на самоирония, която е най-зрелият показател за мъдрост и човечност.
Въпреки трудностите и превратностите на обществения ни живот през последните три десетилетия инж. Никола Добрев разказва за своя професионален път и за промените, на които той е не само свидетел, но в които е и активен участник, с чувството за достойно изпълнен личен, професионален и обществен дълг.
Спомените на инж. Добрев безспорно са ценен принос за най-новата ни история, защото документират пътя на съхраняване и израстване в индустриална структура по световните стандарти на ключово за българската икономика предприятие – КЦМ АД. Читателят ще остане удивен да осъзнае, че борбата за запазване на КЦМ АД е не само битка за настоящето и бъдещето на металургията у нас, но и битка в името на хората; битка за тези, които намират своето поприще и житейско призвание в металургията, а така също и за хората, които живеят в околностите на предприятието. Грижата за тяхното здраве се осъществява чрез изграждане на най-модерни системи за екологична ефективност и екологична защита и чрез специални социални програми за подпомагане.
„Срещи по пътя“ на инж. Никола Добрев е доказателство за това, че когато силно желаеш нещо, когато не се страхуваш и се бориш за постигането на дадена цел, няма сила, която може да те спре по пътя, посочват още от издателство "Контекст".
Аз лично съм доволен от премиерата на книгата. Емоционалното преживяване беше много приятно. Колкото и да е биографична, не се подчинява на хронология. Свързана е повече със събития, които обхаващат моето израстване, като ученик, младеж, инженер и след това, бурните времена около прехода след 1989-та година. Тогава КСМ трябваше да бъде сринат, е точната дума. КЦМ вече е световна величина, Европа и света го признават, много повече, отколкото в България.Иска много труд, много работа, много постоянство, и естествено малко късмет. В момента България притежава най-уникалната технология в света за производство на олово. Цял свят ни се очудва, а на времето искахме всичко ада азатрием. Ние успяхме, а на младите казвам, да не се плашат!Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..