Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свикват местен референдум за кариерата в "Узунпара"

Община Стамболийски обмисля свикването на местен референдум за добива на баластра в землището на местността „Узунпара“. 

Заместник – председателят на Общинския съвет Атанас Мавродиев съобщи пред Радио Пловдив, че до идеята са стигнали след като областният управител на Пловдив е върнал като незаконосъобразно решението на местния парламент от осми янаури 2018 година, с което се забранява добива на инертни материали в кариерата.

Според Мавродив сагата продължава от 11 ноември миналата година като на няколко пъти фирмата „Балистриери“ незаконно е добивала баластра в землището без необходимите разрешителни и при положение, че земята е публична общинска собственост, попада в Натура 2000 и няма концесия и ОВОС. 

След сигнал до всички институции работата е спряна, но е регистриран и втори опит за добив.  Общинският съветник твърди, че продажбата на концесията от фирма „Агроерг“ на „Балистриери“ на Костадин Филипов е незаконна, защото „само органът, който издава концесията може да смени собственика, а това е Министерският съвет. Освен това нямат разрешение за добив от местния парламент, земята е публична общинска собственост със земеделски статут, а за да има добив на инертни материали трябва да бъде променено предназначението.

Мавродиев разказа, че след като неколкократно добивът е бил спиран концесионерите закупили терен от 5 декара ниви с пшеница и отново влезли с багерите „да копаят“. На втори януари влязоха в този имот, взеха да вадят баластра без да е сменен статута на имота. Имотът им е частен, но предназначението му е нива. Те трябва да променят статута и задължително да поискат от община Стамболийски разрешение за дейността.Земята ни е прекалено скъпа, това е основен наш поминък. Няма разминаване между позицията на МОСВ и общината. Тези хора не са концесионери, нямат ОВОС, ние сме изправени пред екологична катастрофа.

Пред Радио Пловдив Сашо Кестебеков – геолог и представител на концесионното дружество, заяви, че  добиването на баластра в землището на местността „Узунпара“ е спряно, докато фирмата – концесионер не изпълни всички законови изисквания за работа в кариерата. Той обясни, че в момента изчакват промяна на статута на земята от земеделска за добив на баластра.

 Дейността е законна и това е констатирано от РИОСВ-Пловдив. Има сключен концесионен договор, договор за рекултивация, ОВОС, в ход е процедура за промяна на предназначението на земята. Всичко сме рекултивирали, изкопаната част е върната и площта е заравнена. Сега очакваме промяна статута на земята от земеделска в земя за кариера. Макар концесионният договор да е от 2007 година теренът не е експлоатиран, защото нямаше собствен имот.

Кестебеков твърди, че не може да разбере основанието на хората да протестират. Чакаме да получим промяната в предназначението на земята и няма да докосваме чужди имоти. Ние изцяло ще узаконим дейността и няма да правим стъпки за добив преди това. 

По думите му поставения от община Стамболийски пътен знак, с който се ограничава достъпа на камиони над 7 тона е незаконно поставен. До момента няма случай на черен път да се слага ограничителен знак. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56