Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не корупцията, а третият пол може да разтресе управлението

| обновено на 25.01.18 в 16:11

Лесно е да се заглушат дебатите за корупцията, защото темата е много голяма, не се управлява публично добре и е трудна за оперативно управление. Почти никоя държава в света не се е справила с корупцията, заяви в интервю за Радио Пловдив политическият психолог проф. д-р Антоанета Христова. 

Този, който иска вот на недоверие по тази тема, рискува да се загуби в общоговоренето, а това е много опасно в политиката. Това се и случи, коментира психологът.

Проф. Христова подчерта, че дебатът за Истанбулската конвенция засяга много конкретни страхове, с конкретни параметри - притесненията за промяна на ценностната система, за въвеждането на трети, десети и т.н. пол, и най-страшното - неговото евентуално вкарване като образователна тема в училище. Това предизвиква много силна родителска защита, да се предпази детето от ненавременна информация, подчерта Антоанета Христова. 

Т.е. толерантността е една тема, а интересът към различното е друга тема. Това плаши българина и неговите консервативни, сериозно запазени ценности, защото либералните през последните години ни разочароваха тежко. Затова Инстанбулската конвенция предизвиква много по-сериозен дебат, отколкото този за корупцията, обясни проф. Христова.

В документа, който съпътства конвенцията, социалната роля на пола, разбирането на джендъра като социално формирование отварят много врати. Така по важната тема за защитата на по-слабите от по-силните, толерантността към различните може да се измести и скрито зад нея се промъква темата за разбирането на различните, т.е. третия пол. Лошото е промяната в ценностното разбиране как и по какъв начин информацията за различните ще стигне до децата, поясни Антоанета Христова. 

Референдумът за ратифицирането на Истанбулската конвенция ще бъде тотална манипулация, защото ще бъдат използвани основателните страхове на хората, за да се добие политическа доминация. Това е средство за политическа война, а не подход към решаването на проблема. Референдумът най-вероятно ще бъде с отрицателен резултат и ще бъде средство за атака от тези, които го внасят, заяви политическият психолог. 

Даже с колегите коментирахме, че не вотът за корупцията, а третият пол може да разтресе управлението, допълни Христова. 

Отлагането, обявено от Цветан Цветанов, няма да сближи позициите, надявам се, че това е ход за забавяне или дори отказ от ратифицирането на конвенцията, каза тя. 

По повод отчета за първата година от мандата на президента, Антоанета Христова коментира, че състезанието между премиер и президент продължава. Радев не спести упреците към ГЕРБ и институциите, които се управляват от Борисов. Опозиционното говорене на президента съвпада до голяма степен с голяма част от българското общество. Президентът може да не направи партия, но да има политическа кариера. 

Критичността на Радев не показа влизане в ролята на президента, който трябва да накаже и да потупа по малко всички. Има очевидно сближаване между позициите на президента и на БСП и то е на ниво обща атака и по-голяма критичност, отколкото е убедително, смята тя. 

Според Христова Румен Радев е достатъчно еманципиран от БСП, но интересите им съвпадат. Президентът трябва да е балансьор между управляващи и опозиция в парламента. Бащински критичната роля и към едните, и към другите се изплъзва на президента, но вицепрезидентът Илияна Йотова бе много точна, каза Антоанета Христова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17
Теодор Славев

Липсва нагласа за сформиране на мнозинство в Народното събрание

Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..

публикувано на 05.11.24 в 09:33
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20