Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не корупцията, а третият пол може да разтресе управлението

| обновено на 25.01.18 в 16:11

Лесно е да се заглушат дебатите за корупцията, защото темата е много голяма, не се управлява публично добре и е трудна за оперативно управление. Почти никоя държава в света не се е справила с корупцията, заяви в интервю за Радио Пловдив политическият психолог проф. д-р Антоанета Христова. 

Този, който иска вот на недоверие по тази тема, рискува да се загуби в общоговоренето, а това е много опасно в политиката. Това се и случи, коментира психологът.

Проф. Христова подчерта, че дебатът за Истанбулската конвенция засяга много конкретни страхове, с конкретни параметри - притесненията за промяна на ценностната система, за въвеждането на трети, десети и т.н. пол, и най-страшното - неговото евентуално вкарване като образователна тема в училище. Това предизвиква много силна родителска защита, да се предпази детето от ненавременна информация, подчерта Антоанета Христова. 

Т.е. толерантността е една тема, а интересът към различното е друга тема. Това плаши българина и неговите консервативни, сериозно запазени ценности, защото либералните през последните години ни разочароваха тежко. Затова Инстанбулската конвенция предизвиква много по-сериозен дебат, отколкото този за корупцията, обясни проф. Христова.

В документа, който съпътства конвенцията, социалната роля на пола, разбирането на джендъра като социално формирование отварят много врати. Така по важната тема за защитата на по-слабите от по-силните, толерантността към различните може да се измести и скрито зад нея се промъква темата за разбирането на различните, т.е. третия пол. Лошото е промяната в ценностното разбиране как и по какъв начин информацията за различните ще стигне до децата, поясни Антоанета Христова. 

Референдумът за ратифицирането на Истанбулската конвенция ще бъде тотална манипулация, защото ще бъдат използвани основателните страхове на хората, за да се добие политическа доминация. Това е средство за политическа война, а не подход към решаването на проблема. Референдумът най-вероятно ще бъде с отрицателен резултат и ще бъде средство за атака от тези, които го внасят, заяви политическият психолог. 

Даже с колегите коментирахме, че не вотът за корупцията, а третият пол може да разтресе управлението, допълни Христова. 

Отлагането, обявено от Цветан Цветанов, няма да сближи позициите, надявам се, че това е ход за забавяне или дори отказ от ратифицирането на конвенцията, каза тя. 

По повод отчета за първата година от мандата на президента, Антоанета Христова коментира, че състезанието между премиер и президент продължава. Радев не спести упреците към ГЕРБ и институциите, които се управляват от Борисов. Опозиционното говорене на президента съвпада до голяма степен с голяма част от българското общество. Президентът може да не направи партия, но да има политическа кариера. 

Критичността на Радев не показа влизане в ролята на президента, който трябва да накаже и да потупа по малко всички. Има очевидно сближаване между позициите на президента и на БСП и то е на ниво обща атака и по-голяма критичност, отколкото е убедително, смята тя. 

Според Христова Румен Радев е достатъчно еманципиран от БСП, но интересите им съвпадат. Президентът трябва да е балансьор между управляващи и опозиция в парламента. Бащински критичната роля и към едните, и към другите се изплъзва на президента, но вицепрезидентът Илияна Йотова бе много точна, каза Антоанета Христова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

С 400 000 лева почистват Кольово дере в Стрелча

През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча.  Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година.  Зам.-кметът на Стрелча  Васил Кацаров  обяви пред Радио Пловдив, че н а..

публикувано на 09.01.25 в 09:07

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47