Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхът от Конвенцията е заради невежество и архаизъм

Фундаментална грешка на управляващите е, че не подложиха на адекватен дебат Истанбулската конвенция още преди да я предложат за ратификация. Мнението е на адвокат Михаил Екимджиев.

По думите му невежество и архаизъм са две от причините за голяма част от коментарите по текста. „Невежеството е сила“ по Оруел, цитира адвокатът.

Той акцентира върху огромните мащаби на насилието над жени у нас. Очевидно институциите не работят адекватно и конвенцията ще даде нови и работещи практики на по- надеждна защита. Домашното насилие често остава скрито зад четирите стени на дома, превръща го в клетка на ужасите. Конвенцията не е панецея, но ще допринесе за промяна. Дебатът по нея е част от работата, която тя вече върши са още от тезите, споделени в интервюто.

Адв. Екимджиев обясни, че няма нищо смущаващо в присъствието на „пол“ и „джендър“ като различни понятия. Валидирането на хомосексуални бракове например ще стане само с консенсус ако обществото пожелае това.

Социален пол не е плашещо понятие. Мъжете и жените имат различни проявления като личности, професии, хобита, поведение, култура, контакти, интереси... Това са социални измерения на биологичния пол, коментира юристът.

По отношение на това доколко референдумът , по предложението на БСП, ще реши изхода от дебата да се ратифицира или не конвенцията Михаил Екимджиев каза, че предложението е лишено от особен Разум. Според него въпросът се свежда до отговор на въпроса – да продължи ли насилието или не, защото това е центърът на документа и това е нейната същност. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37