В програма "Точно днес" на Радио Пловдив представяме нови и интересни факти около Голямата базилика в Пловдив.
Николай Шаранков е преподавател в СУ "Св.Климент Охридски", асистент по история и историческа граматика на класическите езици. Той разказа, че предстоят сондажи на територията на Голямата Базилика, за да се докаже, че под сега разкрития храм има друг античен с по-ранна датировка. Основите на тази значителна сграда са били използвани от Базиликата.
За това свидетелстват два надписа, разчетени от епиграфа. Единият започва с думите "за здравето и спасението на императора", другият е голям списък с членовате на герусията. Това е организация, която се е занимавала с култа към римския император и е била само на богати хора в древния Филипопол.
В Голямата базилика беше разкрит един езически олтар в северната страна от края на II век и началото на III век, който има издълбани лампи, съобщи още Шаранков. Той смята, че има прием между езическия култ и християнската базилика. Върху този олтар има един езически надпис, който не се вижда добре, но е посветен на много богове.
Шаранков припомни, че от Голямата базилика най-интересният надпис от IV век е в една от мозайките, който съобщава епископа на Филипопол, основен градски магистрат и това е Маркиан. Също така има данни за друг епископ Македоний, това са двама неизвестни до този момент епископи на града.
Николай Шаранков съобщи, че през 2018 година ще работи и на Голямата Базилика, и ще допише книгата "Античните надписи от Филиполол".
Припомняме, че епиграфът разчете надписите на Античния театър през 2017 година. http://bnr.bg/plovdiv/post/100765791/razchetoha-ranen-nadpis-za-filipopol-spored-koito-antichniat-teatar-e-po-dreven
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..