Кметът на община Септември Марин Рачев е задържан за 24 ч. по Закона за МВР, съобщиха в Пазарджик ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев и говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Първото обвинение е за умишлена безстопанственост при 7 сделки на Общината, основно безконтролност при инфраструктурни ремонти, от което са нанесени щети за около 100 хиляди лева.
Фирмата, изпълнител на обществените поръчки, преди това е била негова, преди Марин Рачев да стане кмет. Затова ние смятаме, че той практически се е договарял сам със себе си, обясни Румяна Арнаудова
Второто обвинение ще е за закупуване на имот от страна на Община Септември, но от фирма, чийто собственик пак е бил Марин Рачев, преди да стане кмет. Имотът от 10 декара е купен много над пазарната му цена от 50 хил. лева, разказа Румяна Арнаудова.
Когато е бил бизнесмен, през 2005 г., това дружество е закупило този имот, който сега, същата фирма, но с управител вече негов роднина, е продала на него като кмет на Септември със 126 хил. лева по-скъпо. С тази сума е ощетена общината, добави Арнаудова.
Административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев добави, че ще се работи и за разкриване на организирана престъпна група, която е източвала Община Септември.
"Предмет на разследване ще бъде цялото родословно дърво на кмета, защото свързаните с него фирми, които са доста и не мога да ги изредя всичките и да ги възпроизведа правилно към този момент, са управлявани, представлявани, собственост на втори братовчедки, съпруги и всякакви други, които в момента не мога да ги възпроизведа. Така че по тази линия, в последните две години, те са получили обществени поръчки по реда на Закона за обществените поръчки. Строително-монтажни дейности и работи са извършени за над 13 милиона лева" - заяви прокурорът Иван Гешев
Обвиненията срещу Рачев ще бъдат повдигнати утре, като е възможно да последва и искане от страна на Прокуратурата за отстраняването му от длъжност с мотив, че може да попречи на разследването.
По-рано днес, при извеждането му от сградата на Общината, кметът Рачев каза, че е съдействал на органите на разследването и разчита, че ще бъде установена истината.
Подобни разследвания вече са образувани за още няколко общини, но бъдещите акции ще се провеждат внезапно и без предварително обявяване, подчерта говорителят на главния прокурор.
Масираната акция се проведе сутринта в Община Септември. Над 50 полицаи извършиха претърсвания в кабинетите на сградата на Общината и частни домове.
Рано тази сутрин кметът Марин Рачев и цялата администрация са били принудително докарани в сградата на общината. Това е първата операция от влизането в сила на Закона за противодействие на корупцията.
Сигналите за злоупотреби срещу Марин Рачев бяха подадени от инициативен граждански комитет преди 6 месеца. Сградата на Общината е затворена. Предполага се, че кметът е вътре. Пред общината са се събрали много хора – от двете страни на улицата са се събрали противници и поддръжници на кмета.
Един от противниците на кмета каза: Стигнахме до там да имаме кмет, който с действията си доведе до това да затворят общината в работен ден. Върви разследване. Целият екип на общината е бил затворен в сградата сутринта. Обяснено им е какво ще се извършва. Събират се документи. Хората и в момента ги е страх да свидетелстват. Доколкото ми казват хора отвътре, кметът е доведен с около десетина полицаи, принудително, арестуван и с него се извършват процесуално-следствени действия.
Според председателя на инициативния комитет "Да спасим Община Септември" адв. Николай Баташки специализираната акция е в отговор на сигналите, които гражданската организация подаде в прокуратурата за злоупотреби от страна на кмета Марин Рачев: Прокуратурата провежда специализирана акция по претърсване и изземване в цялата Община. Претърсват се домове на кмета и свързани с него хора в града. Това е по повод протестите, които точно преди 6 месеца започнаха срещу кмета, от декември за 4 обвинения, които могат да прераснат в още във връзка със сделки за обществени поръчки и други сделки. Предполагат се щети за милиони.
С Дионисиевото шествие започна официалното откриване на 16-то Дефиле на младото вино. Винопроизводителите тази година са рекорден брой 51. По думите на зам.-министъра на земеделието Янислав Янчев това са 20% от винарните у нас. 18 са възрожденските къщи в Стария град, в които може да бъде дегустирано виното от реколта 2024 г. По традиция..
Рекордно количество контрабандни цигари от известни марки за 8 милиона лева разкри ГД БОП в пловдивското село Царацово. Акцията на антимафиотите и прокуратурата е продължение на операцията им от 19-и ноември в Скутаре. Тогава при товарене на ТИР бяха намерени 294 хиляди кутии цигари за 1,8 милиона лева, чийто акциз е за 1,2 милиона..
Пловдивската полиция извърша проверка на сигнал за откраднати 300 лева от банкомат. Сегналът е подаде от жена, която е забравила парите при теглене от банкомат в банков клон на бул. „Княгиня Мария Луиза“ на 25 септември т.г. по обяд. Органите на реда са събрали доказателства, че мъжът от снимките е взел чуждите пари. Т ъй като все още самоличността и..
Заради катастрофа е затруднено движението в дефилето Варвара-Велинград, съобщиха от полицията. Около 13.30 в завой са се блъснали лек и товарен автомобил. Няма пострадали хора. Към мястото пътува специализирана техника, който да изтегли товарния автомобил и движението да бъде освободено.
Продължава работата на аварийните екипи по отстраняване на аварията в индустриалната зона“Тракия“, при която преди два дни се спука магистрален водопровод с диаметър повече от 3 метра. По думите на говорителя на дружеството инж. Йордан Чемишев в момента без вода са само няколко предприятия в района, а всички жилищни блокове са водоснабдени...