В план-приема на училищата за новата учебна година ще бъдат предложени повече професионални паралелки. Това е становището на Министерството на образованието и науката.
Основният мотив е, че има остра липса на кадри за бизнеса в определени направления - машиностроене, енергетици, както и оператори на машини.
За втора поред година в Пловдив и областта професионалните паралелки ще бъдат повече от профилираните. Колко ще са те ще стане ясно на 6 февруари, когато в областната управа ще се проведе обсъждането в постоянната комисия по заетост.
Предвидено е увеличение на средствата за паралелките, които обучават по професии с очакван недостиг на кадри за пазара на труда. Това е становище на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Той нееднократно отбелязва, че е драматичен недостигът на кадри със средно техническо образование за сметка на кадри с висше.
В Пловдив началникът на Регионалното управление по образование Иванка Киркова коментара, че на територията на Пловдив има достатъчно училища и паралелки, които предлагат професионално обучение. Тя уточни, че няколко от средните училища също предлагат професионални паралелки.
Новата специалност в Националната търговска гимназия - Пловдив ще бъде по съдебна администрация, тя е утвърдена през месец декември, разказа директорът Славейка Иванова и допълни, че ще приемат общо 7 паралелки, съобразени с капацитета на училището.
В Професионалната гимназия по облекло "Ана Май" ще имат пет специалности в 4 професионални паралелки с 26 ученици. Нямаме нова специалност, съобщи директорът Емилия Петеларева.
Професионалната гимназия по архитектура и строителство от миналата година има нова специалност- архитектурна реставрация, за тази не предвиждат нова, уточни директорът Мариана Спасова.
Добрина Проданова, председател на Търговско промишлената камара в Пловдив обяви, че за висока заплата няма липсваща професия. Липсваща позиция има за ниските заплати, като се започне от шивачки и се стигне до информационни технологии.
На Европа и предстои дигитализиция и това изисква кадри, пресмята Проданова. Тя съобщи, че има в града и областта липсват работници: в машиностроенето - матричари, заварчици,инструменталчици, също има остър недостиг на шивачки, готвачи и обслужващ персонал.
Какви ще бъдат новите специалности по идея на бизнеса, както и дали дуалната форма ще се запази и догодина ще стане ясно идния вторник, когато е срещата в областната управа.
Очакванията са поетапно професионалното обучение да вземе сериозен превес над профилираните гимназии.
Репортаж на Живка Танчева може да чуете в звуковия файл
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..