Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От обрулените ценности - до песните, които ни прегръщат

В страницата на деня ще изпишем въпроса  "Изместват ли новите понятия  старите ценности и каква опасност дебне обществото след челния му сблъсък с времето и утвърдените нагласи"?

Когато рамките на  термините се оказват  тесни за мащабите на исторически явления,  какъв компас  и речници да ползваме?  От конвенциите и референдумите до половете на социума и  идеологическия крясък на историята.   След като  темата за ратификацията на Истанбулската конвенция изпълни до крайност медийното пространство и отзвуча като въпрос  единствено от компетенциите на Конституционноия съд, ще  попитаме  д-р Атанас Славов – преподавател по конституционно право в СУ „Климент Охридски“  екстравагантна ли е идеята за референдум, след като към  желанието на БСП се добави и това - на  лидера на ВМРО Красимир Каракачанов.

Учебниците по история ще разлистим с проф. д.и.н. Илия Илиев -  от института за исторически изследвания към БАН. 

До 2025 година Смолян ще бъде газифициран с инвестиция от около 9 млн лв. Ще стане ли по-чист чистият родопски въздух?  Коментарът чуйте от кмета Николай Мелемов.

В програма „Гочно днес“ ще стане дума и за неконвенционалното живеене като духовно и артистично предизвикателство и заради обрулените ценности преди 9 ч. , а  и след това в минутите за култура.

 „Културен чек“ да получават  навършилите пълнолетие в Пловдив с  подкрепата на общината поискаха от БСП.  Идеята приеха със консенсус всички политически групи  в местния парламент, предстои тя да бъде внесена и утвърдена в зала. В аванс - чуйте аргументи на  съветници с професионално отношение към темата. Николай Радев, Вихра Ерамян, Даниела Дженева, Едуард Сарафян.

За фотографската изложба под надслова „Волни брегове“, носеща усещане за щастливо безвремие  и свят в прегръдката на песен –  с Велислава Кръстева разговаря Галя Митева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51