Конвенцията против насилието срещу жени и домашното насилие, както е пълното й име, не противоречи на българската Конституция. И нещо повече – тя дава защита на основни права, които в момента са гарантирани според българската Конституция. Така че не очаквам КС да излезе с негативно становище, а да каже ясно, че няма противоречия и пречки за нейната ратификация. Това заяви преподавателят по конституционно право в СУ „Климент Охридски“ д-р Атанас Славов.
Аз не считам, че по въпроси, които са свързани с правата на човека, трябва да има референдум. Да, действително, Законът за прякото участие дава възможност за провеждането на референдуми, включително и преди ратификацията на международни договори. Но в съдържанието си Конвенцията е договор, който защитава правата на човека и то права, които ние трябва да гарантираме и по силата на действащата Конституция, и по силата на други международни актове, които вече сме приели в нашето право. Има едно напрежение наистина в предложенията на БСП по тези теми и считам, че такъв рефенедум не трябва да се провежда, той като българските граждани са поставени в крайно неудобната ситуация да решават, дали да защитят права, които трябва да се защитят по силата на действащо право.
Считам и че формулировката на въпроса „Против ли сте ратификацията на Истанбулската конвенция?“ също не е коректна, защото най-малкото актът трябва да се назове с неговото пълно наименование. Започвайки негативно с въпрос „против ли сте“, също считам за не особено добра и в крайна сметка, се надявам да няма референдум по тази тема.
Има и манипулиране на публичния дебат – Конвенцията не е нито за гей-браковете и еднополовите бракове, нито за съществуването на трети, четвърти или друг вид пол. Това са важни теми, но те са извън обхвата на конвенцията и считам, че отново има проблем с основните тези, които се заявяват в публичното пространство.
В началото на дебата имаше "пуснати" определени опорни точки, които са много подобни на пуснатите в Армения в дебата преди ратификацията на конвенцията там. Те са свързани с разколебаване на ценностната принадлежност на нашето общество към западните демокрации, като се прави опит да се наложи в публичното пространство, че от Западна Европа идват някакви ценности, които противоречат на нашите християнски убеждения. В крайна сметка това преследва цел за ерозиране на нашата подкрепа за пълната интеграция на България във всички западни институции. Т.е. има със сигурност опит за манипулиране на този дебат в услуга на различни хибридни атаки, които се правят в страната, заяви още д-р Атанас Славов.
Конституцията обаче не следва да се променя, а българското законодателство в определените негови части – НК да се измени по такъв начин, че престъпленията, свързани с половата принадлежност да бъдат по-добре формулирани, трябва да се измени законодателството така, че да дава по-висока подкрепа за жените, които са претърпели насилие, да се подобри сътрудничеството между държавата и гражданските институции в подкрепа на преживелите насилие хора. Конкретните промени трябва да бъдат подготвени от институциите, за да можем после да дебатираме по тях.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..