Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да има обективни критерии при разпределянето на субсидиите

Ангел Вукодинов, производител на зърнени култури и зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, коментира за Радио Пловдив евентуалното намаляване на агросубсидиите, след като Великобритания напусне ЕС . По думите му все още няма яснота, но дебати се водят повече от година. 

През ноември 2017 година имаше анонси. През 2021 започва новият период. Все още няма окончателни неща. Нашето мнение сме го казали на няколко форума. Българската позиция се надяваме да бъде успешно защитена.Нашият глас не е най-силният в ЕС и ще има някакви компромиси, коментира Вукодинов. 

Той припомни, думите на  еврокомисаря по бюджетната политика, че  съюзът трябва да е готов да съкрати с между 5 и 10 процента парите за земеделие и за кохезионна политика.

Според Вукодинов за  българските производители е по-важно да има всеобщи обективни критерии за разпределяне на субсидиите в рамките на ЕС и за различните отрасли. Парите да отиват при обекти, които са на светло.

Това, че парите ще бъдат намалени, няма да е големият проблем. Важно е да има опростяване на тази политика  като не се бяга от контрол. Не е тайна, че през  миналите години "схемаджиите" успяваха да се възползват и понякога парите изтичаха в пясъка, а от това няма полза за никого.  Проблемът ще е доколко ще има баланс между директните плащания и инвестиционните мерки. Долколко ще има баланс между отделните сектори на цялото земеделие и когато се обръщаме към чувствителните сектори наистина да има предмиство за развитието им. Да се получи добро сближване, за да не пострадат българските земеделци. Добре е, че отделните страни ще могат да  взимат собствени решения. Проблем ще е обаче, идеята за национално дофинансиране, което ще е трудно за страна като България, допълни Вукодинов

Той  коментира и  промените в климата, водните ресурси и използавнето им за земеделие. Зърнопроизводителят е категоричен, че е необхдима национална стратегия.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28