В края на януари депутатите започнаха спешен ремонт на Закона за авторското право, за да не бъде санкционирана страната ни, че не е въвела Европейска директива през 2016 година.
Дава се и възможност на ползвателите на авторските права да искат промяна на тарифите. Според вносителите целта е демонополизация на сектора и въвеждането на Директивата, за да не плаща страната ни по 20 хиляди евро на ден глоба.
В интервю за Радио Пловдив Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор, твърди, че промените няма да засегнат правата, а тяхната реализация. Така творците ще получават възнаграждения, там, където се ползва техния труд с комерсиална цел. Той подчерта, че не е имало обществено обсъждане на проекта, на който е трябвало да се чуят позициите, както на заинтересуваните страни, така и на други институции като НАП и КЗК.
Проблемът е, че позицията на Министерството на културата и самият проект ще доведат до това, че авторите ще бъдат ограничени да развиват своя продукт. България е на много ниски нива по заплащане на авторски възнаграждения, по- ниски от Сърбия и Македония. Законът ще доведе до това, че тези, които произвеждат културен продукт ще бъдат ощетени в бъдеще. Притесняваме се, че търговските компании сами ще преценяват колко да платят на авторите. Абдикацията на държавата, в неразвит пазар и ниски приходи, не е добър сигнал и не е в добра посока. Ние искаме държавата да запази функцията си и да утвърждава тарифите, по които се работи.
Иван Димитров смята, че твърдението за "демонополизация на пазара" е некоректно. И сега съществуват компании, които предлагат ограничен репертоар. Те оперират от години на пазара и затова да се говори за демонополизация на пазара е изключително пресилено. Този проект се предлага без да е направен анализ на пазара, без реална защита на авторите.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..