Агенцията по заетостта стартира на своята електронна страница проучване на потребностите на работодателите в България от кадри. От тази седмица представителите на бизнеса могат да посочват директно в on-line анкетен формуляр обхвата, професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от тях работници и специалисти.
Работодателите ще имат възможността да отбелязват и т.нар. „меки умения”, които е необходимо да притежава техният персонал, както и очакванията си за вид и обхват на търсени професии в по-дългосрочен план – след 3 до 5 години.
Потребностите на работодателите ще се проучват два пъти в годината – през февруари и през август. Въз основа на събраната информация ще се определят по-нататъшните приоритети на областната и националната политика в сферата на образованието, обучението и насърчаване на заетостта.
Агенцията по заетостта очаква работодателите да се включат активно в проучването, резултатите от което ще бъдат в полза на всички участници в трудовия пазар и развитието на потенциала на работната сила. Анкетният формуляр ще може да се попълва до 28 февруари 2018 г. на електронната страница на Агенцията по заетостта в рубриките „Проучване за потребностите от работа сила” и „На фокус”, а на следващ етап - и на електронните страници на областните администрации в страната.
Мария Георгиева, директор на Агенцията по заетостта в Пловдив предоставя информация за първата им мащабна анкета, която цели да проучи работодателските потребности от кадри в Пловдив и областта. Тя съобщи, че безработицата намалява и безработните средно за 2017-та година са 16 812, което е изключително ниско ниво. Само за град Пловдив без работа са 5 586 човека през последния месец.
Данните са обобщени и на тяхна база е ясно, че миналата година е била изключително благоприятна за всички търсещи работа лица, поясни Георгиева. През годината са обявени за пловдивска област 21 420 работни места, а само за града 8 614 работни места.
Интересното е, че започва да се реализира приток на кадри от съседни общини и области, посочи още Мария Георгиева. Тя смята, че ще продължи тенденцията и през 2018 година за обхват на работна сила, извън групата на регистрираните безработни.
Важно е да са активират неаткивни лица и да се мотивират да започнат работа за заявените работни места, смята Георгиева.Тя посочи, че се търсят много места без изисквания за квалификация. Младежката безработица намалява като цяло, сочат данните и бележи спад с 12%. При нея динамиката е много голяма, младежите се регистрират и много бързо се реализират на пазара на труда.
Също така липсват кадри в медицината, инженерни специалисти в IT сектора, строителни специалисти, както и изобщо търсят се квалифицирани специалисти с висше и средно специално образование.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...