Бъдещето на ЕС - на фона на предизвикателства и много неизвестни.
Въпросите със Западните Балкани са много стари. Вие си спомняте, че през 2003 година със солунската декларация се взе решение да започне активното присъединяване на страни от Западните Балкани.
Тази декларация беше много категорична, много силна. И тя беше свързана с голямата политика за разширяване на ЕС, но тя с времето започна леко да затихва. А след голямата икономическа криза през 2008-2009 година почти излезе от внимание. Но сега с българското европредседателство - отново се появи, това заяви в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив доцент Здравко Попов.
В случая не става въпрос за много силна интеграция
По-скоро става въпрос за удържане на тази част от Европа все пак в евроатлантическия кръг на влияние, а това не може да стане без членство. В същото време - от няколко години се говори за Европа на много скорости. И тук можем да се запитаме – защо трябва да се приемат страни, които също са със сравнително ниска скорост на развитие? Може би това е част от проекта „Бъдещето на Европа“, необходимостта да се консолидира континентална част на Европа под общата шапка, общите правила на ЕС. А в същото време да се разрешат въпросите за Европа на различни скорости. Създаването на няколко Европи, които да започнат да функционират, но в зависимост от качеството си на развитие, от качеството на живота си, от динамиката на тези процеси. При това положение е очевидно - България и Румъния не са достатъчни за създаване на една Европа в голямата Европа. Трябва да се консолидират около тях близки по качество страни – каквито безспорно са страните от Западните Балкани. Може би това е ключ към големия въпрос – за бъдещето на Европа, но разбрана като различни Европи, обединени от един център на споделени ценности и общи принципи, но във всъщото време – движещи се по някаква собствена, естествена логика и предпоставки, коментира Здравко Попов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..