Присъединяването на Западните Балкани към ЕС ще е една от теми, които ще се обсъждат в София по време на неформалната среща на външните министри от съюза.
В интерес на ЕС и на страните от Западните Балкани, е този процес да се ускори. ЕС да бъде много по-видим за самите граждани на Западните Балкани, да има някои видими резултати – било то в инфраструктура, отпадане на роуминг, образование, отваряне на програмите на ЕС за младите хора. Но много важна е емоционалната част – преодоляването на негативите от миналото, на това което ни е разделяло, на ужасите, войните, несправедливите граници, насаждането на омраза. Те могат да се преодолеят само чрез европейската интеграция – това е цивилизования отговор на проблемите, които има в нашия регион. И тя е от полза не само за ЕС, но и за страните от този регион, заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Андрей Ковачев.
Между думи и дела
Надявам се, че политическата класа от този регион ще има смелостта не само на думи, но и на дела - да преодолее национализма и инерцията от миналото, допълни Ковачев.
Той подчерта, че 2025 година е само индикативна по отношение на присъединяване на Западните Балкани към ЕС.
Всичко зависи от напредъка на всяка отделна страна. Никоя страна не е привилегирована да бъде първа. Гаранция не може да бъде 2025 година – това е само индикативна година, коментира Ковачев.
53% от европейците са против
ЕС трябва да си напише домашната работа. Защото за да има разширяване на ЕС - политиците трябва да свършат своята работа и да убедят мнозинството от гражданите, че този процес е в интерес и на европейските граждани. Защото една нестабилност на Западните Балкани, няма как да не се пренася и върху ЕС. Освен това – други геополитически играчи използват липсата на ЕС в този регион за да увеличават своето влияние там, категоричен е българският евродепутат.
Цялото интервю с Андрей Ковачев можете да чуете в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..