Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е археологическата столица на България

В днешния Световен ден на археологията  разговоряме с   доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. По думите му община Пловдив е отпуснала тази година 370 хиляди лева за разкопки - за проучванията на Източната порта, Одеона, Небет тепе и централната част на Форума.

Той обясни, че проучванията в града  продължават дори и през зимата. Относно изминалият сезон през 2017 година археолозите на практика са работили  основно на два обекта - разкопките на Голямата базилика и разкопките в южното подножие на града и Стария Пловдив. През сезона са открити  интересни находки и при строителните проучвания. Част от тях са представени в общата ахеологическа изложба на БАН. Те са част от останките на Филипопол, датират се -четвърти, трети век пр. Хр.

Директорът на музея отново подчерта, че  2018-та ще е годината на археологическите сензации в Пловдив. По думите му очакванията ни трябва да  са свързани с тракийска находка. Доц. Кисьов обаче не пожела да уточни, къде точно ще бъдат проучванията.  Като датировка сензационната  находката се очаква да е  от края на първото хилядолетие пр.Хр.

Предстоят проучвания на много обекти, един от основните обекти, който трябва да бъде приключен е Голямата базилика. Проучванията трябва да привършат на дълбочина. Може би много по-голям интерес ще представлява  монументалната сграда под основите на базиликата. Очакваме сензация и тук. Тук очакваме една приемственост на религии. Може да е античен храм, може да е по-ранна базилика, обясни доц. Кисьов
Другият обект, на който ще се работи през настоящата година е в района на Карлово. Там ще бъдат възстановени разкопките на най-ранния тракийски град край село Васил Левски. Тази година ще продължат проучванията и  на най-голямата могила Малтепе край село Маноле.Ще продължат и регулярните разкопки в Пловдив, свързани с новото строителство.
Цялата 2018 година- от април месец, когато се издават разрешителните за разкопики, ще бъде не само наситена с работа, но и по отношения на разкриване на археологически паметници, категоричен е доц. Кисьов.
Той коментира и измененията в Закона за културното наследство, според  които ще се  допуска частни разкопки, както и участие на  неправителствени организации с право да ръководят археологически разкопки.

В повечето държави това е разрешено. Включително и в Гърция се наложи тази практика, посочи доц. Кисьов. Въпросът е двустранен - дали ще работят професионалисти и  доколко тези неправителствени организации ще спазват законовите разпоредби. Проблеми с иманяри винаги има. Във всяко село много млади хора търсят лесен начин да изкарват бързи средства. Вече няма могила в пловдивско, която да  не е  била разкопана от иманяри. Но бумът беше до 2000 година. Дори и в този обект, който ще ни разкрие сензацията е бил обект на иманярски набези, каза директорът на археологическия музей.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02