От началото на годината европейското председателство постави нещата така, че дори и в по-празните месеци – януари, февруари и март, софийските хотели са пълни, и когато става въпрос за приключващото днес изложение „Ваканция“, много трудно се намериха места за колегите, които идват от страната в столицата. Това заяви Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма.
По думите му, когато има недостиг на легла, пазарът автоматично се наглася към по-високите цени. Очакванията на бранша са, че увеличението на цените през тази година ще бъде в рамките на 11%, докато миналата – 7,2%.
От една страна липсата на легла в голям град като София, диктува увеличението на цените, но това ще се случи по същия начин и в останалите градове на страната, които също очакват повече туристи.
Цените отиват нагоре и по друга причина – най-големият проблем на българския туризъм, сързан с кадрите, бе по ставен за решаване от две големи организации – Националния борд по туризъм и БСБСУ.
Решението, което се взе през 2016 г., бе с хоризонт в края на 2026 г. средната заплата да бъде 1400 евро. Голяма част от младежите, които завършват в България, отиват на терминал 2 и там получават още утре тази заплата. Ние обучаваме хората, а те заминават и са прави. Хората предпочитат да получават достойно заплащане 365 дни в годината. От тази гледна точка увеличаването на цените е свързано сполитика заплащането в бранша да стане нормални, т.е. цените в българския туризъм да достигнат нивата на услугата, която се предоставя в ЕС.
Драганов уточни, че в различните категории и в различни точки в страната заплащането е различно. В София е постигната най-висока цена на легло – 75 евро, а по Черноморието дори в петзвездните хотели достига 45 евро.
Във време, когато говорим за дигитални технологии, е добре да знаем какво се е случило преди нас. Ето защо идеята за създаване на Музей на туризма е много добра.
Драганов припомни, че на база на музейната сбирка – дарение от Петър Дойчев, в Университета по библиотекознание и информационни технологии ще бъде създаден и Музей на туризма. Той призова всички ветерани от туризма, които считат, че имат ценни артефакти свързани с историята на бранша, да разкажат за тях и материалите да бъдат дигитализирани.
Чуйте повече от звуковия файл:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..