От началото на годината европейското председателство постави нещата така, че дори и в по-празните месеци – януари, февруари и март, софийските хотели са пълни, и когато става въпрос за приключващото днес изложение „Ваканция“, много трудно се намериха места за колегите, които идват от страната в столицата. Това заяви Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма.
По думите му, когато има недостиг на легла, пазарът автоматично се наглася към по-високите цени. Очакванията на бранша са, че увеличението на цените през тази година ще бъде в рамките на 11%, докато миналата – 7,2%.
От една страна липсата на легла в голям град като София, диктува увеличението на цените, но това ще се случи по същия начин и в останалите градове на страната, които също очакват повече туристи.
Цените отиват нагоре и по друга причина – най-големият проблем на българския туризъм, сързан с кадрите, бе по ставен за решаване от две големи организации – Националния борд по туризъм и БСБСУ.
Решението, което се взе през 2016 г., бе с хоризонт в края на 2026 г. средната заплата да бъде 1400 евро. Голяма част от младежите, които завършват в България, отиват на терминал 2 и там получават още утре тази заплата. Ние обучаваме хората, а те заминават и са прави. Хората предпочитат да получават достойно заплащане 365 дни в годината. От тази гледна точка увеличаването на цените е свързано сполитика заплащането в бранша да стане нормални, т.е. цените в българския туризъм да достигнат нивата на услугата, която се предоставя в ЕС.
Драганов уточни, че в различните категории и в различни точки в страната заплащането е различно. В София е постигната най-висока цена на легло – 75 евро, а по Черноморието дори в петзвездните хотели достига 45 евро.
Във време, когато говорим за дигитални технологии, е добре да знаем какво се е случило преди нас. Ето защо идеята за създаване на Музей на туризма е много добра.
Драганов припомни, че на база на музейната сбирка – дарение от Петър Дойчев, в Университета по библиотекознание и информационни технологии ще бъде създаден и Музей на туризма. Той призова всички ветерани от туризма, които считат, че имат ценни артефакти свързани с историята на бранша, да разкажат за тях и материалите да бъдат дигитализирани.
Чуйте повече от звуковия файл:
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..