Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Радев може да е евентуалната промяна

Сблъсъкът между премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев, дали е израз на  обществени тенденции и настоения? Ще станат ли факт исканите оставки, как се отразява България в огледалото на европейското председателство, с институционалните и партиини конфликти в момента? 

Остана ли усещане за пълзящо напрежение, след като се обясниха и дистанцираха от атаките, в които замесиха депутата Делян Пеевски и шефа на кабинета на президента Иво Христов? Още за дебатите около Луков марш и гафа на БСП за Народния съд, исканите оставки на зам. председателя на НС Валери Жеблянов и шефа на Здравната каса проф. Камен Плочев. Какво съдържа съвременната представа за патриотизъм?Въпроси към политолога Калоян Методиев:

Двете неща са свързани, какво е съвременния патриотизъм и какво се случва в България в последната седмица, в последната година, в последното десетилетие, ако щете. То е, че България е най-изостаналата и най-неразвитата държава в рамките на ЕС през последните десет години, когато беше задмината от Румъния. Не може да имаш реални успехи, да си патриот, да си решил другите си проблеми, да се занимаваш с история, ако не се отлепиш от това позорно място по икономически, демографски, социални показатели и престъпност. Ако  в един момен, не си толкова изостанал, че вече всички в този ЕС те ползват за нарицатилно, за корупция, за организирана престъпност, за бедност, за мръсотия, за умираща нация вече глобално,  за най-загиващия народ на планетата. В един момент, за мен патриотизмът в тази ситуация е, ти да си стъпиш на краката, да се стегнеш, да направиш огромно промяна, да обърнеш цялата държава нагоре с краката, да тръгнеш към решаване на проблемите по отношение на това изостанало развитие. Няма друг патриотизъм в момента, не в историята, не в във веене на байраци, патриотизмът за мен в момента е в това: организирана престъпност, корупция, доходи, да се внесе ред в държавата. Тогава вече ще можем да се занимаваме с по-възвишени неща, като исторически дебати, на свободно време, или каквото друго може да отвлича вниманието от този приоритет.

Ние сме най- изостаналите, имаме тежък проблем, трябва да погледнем себе си в огледалото и да видим, че не можем да продължаваме така.  

Интервюто с политолога Калоян Методиев е в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56