Проф. Пламен Павлов е автор на книгата „Левски: Другото име на свободата“. Според него, темата предизвиква много коментари, а писанията за Левски ни заливат, над 100 книги и хиляди статии. Каква е истината за Левски, какво дължим на Левски, на човека и личността, днес 19-ти февруари, 145 години по-късно, след гибелта на най-големия син на България?
През годините са натрупани много клишета, различни митове и интерпретации. Левски, не е някакъв самотен войн, той безспорно е най-големият, монахът войн на България го наричам аз и мисля,че съм прав. Без неговите съратници, без стотиците хилядите българи, които го следват, както той търси тях, така те търсят него, не бихме си обяснили тази епоха. Той има изключителна вяра в креативната енергия на българския народ, в нашата възможност да обръщаме времето. Дори и тази фраза, която толкова често произнасяме: „Времето е в нас и ние сме във времето“, той съчетава библейската мъдрост, че човекът е способен да обръща хода на времето. Има висока цел, когато има справедливи искания. Неговата монашеска същносте на един човек, който разбира любовта към ближния, като любов към отечеството.
Априлското въстание е въстанието на Левски, тъй като там където комитетите са в най-голяма степен запазени, с потенциала, с хората, с идеите, с оръжията беше във вашия край -.Пловдивския революционен комитет. Там беше силата на Априлското въстание. Това самите апостоли го признават и Захари Стоянов казва, как Дяконът е учел хората.
Мажем да наречем Левски спасител, както го нарича Вазов, и освободител, без да оспорваме това право да бъде по-широко тълкувано. Априлското въстание се базира на оргаризацията на Левски, на идеите и енергията вложена от Левски и неговите съратници. Това постигна развитието на Источния въпрос и освобождението на част от България. Не бива да забравяме, че не всички българи получиха свобода на 3 март 1878 година.
Какво не оценяваме? Той е човек с желязна дисциплина и е посветил изцяло себе си на Отечеството, което пише в известното си писмо да Анастас Попхинов. Това е по повод обвинения срещу него, изключително недостойни. Доказват,че вътре в организацията е имало и опозиция на Левски, и това е нормално в една демократична организация на хора, които доброволно са си сложили гравата на дръвника. Прави държава в държавата. За по-малко от две години създава над 300 комитета. Според свидетелство на Иванча Хаджипенчович по време на следствието е имало писмо , за съжаление изгубено, в което се казва, че 12 000 души са били ангажирани в комитетската мрежа.
Спорил съм с колеги. Свидетелствата не са толкова много. Често се базират на мемоари, а в спомените винаги има известна условност и изкривяване на информацията. Левски е романтик, прагматик и стратег. Той е организатор и на военните въпроси.
Левски е най-добрият, най-верният ученик на Раковски. Познава вътрешната обстановка, вижда потенциалните силите на революцията в самата България. Това, което мисли, не е фантастика, а съвсем прагматични действия. Да припомним, че ВМОРО изцяло стъпва на принципите завещани от Левски и от неговите съратници.
Интервюто с проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..