Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката трябваше да е преди сделката за ЧЕЗ

В сделката с продажбата на акциите на ЧЕ3 за 320 млн. евро. нищо не изглежда както трябва. Това заяви пред Радио Пловдив бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков.


По думите му проблемите са два – обезпечение на финансирането, за което трябва компанията-купувач да е с много активи и - опит в управлението на такъв бизнес, за да може двата компонента да гарантират гарантират плащането.

В случая и двете неща липсват. Друго би било, ако се заложат активи. Все още не е ясно обаче Гинка Върбакова какво ще заложи.

Според Трайков е смущаващо, че продавачът на ЧЕЗ вече е отстранил няколко кандидати за купувачи именно поради липса на гаранция за капацитет и ще може да си получи парите. Не мисля, че някой сериозно е смятал, че до подобна сделка ще се стигне.

Смяната на собствеността на ЧЕЗ не е задължително да доведе до срив в енергийната система – има сложни регулаторни пазарни механизми и капацитет, смята бившият министър.

Но по думите му не е без значение кой е собственикът. При приватизацията на ЕРП-тата имаше изисквания кой да бъде допуснат. Сега правителството не се намесва и се прави, че едва ли не това е сделка е между две частни фирми.

В програма „Ден след ден“ Трайчо Трайков акцентира, че всички проверки на институциите трябваше да са приключили преди сделката за ЧЕЗ, а не тепърва да се започват. Сделката ще стане, ако държавата иска и няма да стане, ако не иска.

Участиците във финансирането на сделката нямат такова значение. Държавата може да попречи или да помогне на функционирането на подобен бизнес, смята Трайков.

Цялото интервю с бившия енергиен министър чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28