Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката трябваше да е преди сделката за ЧЕЗ

В сделката с продажбата на акциите на ЧЕ3 за 320 млн. евро. нищо не изглежда както трябва. Това заяви пред Радио Пловдив бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков.


По думите му проблемите са два – обезпечение на финансирането, за което трябва компанията-купувач да е с много активи и - опит в управлението на такъв бизнес, за да може двата компонента да гарантират гарантират плащането.

В случая и двете неща липсват. Друго би било, ако се заложат активи. Все още не е ясно обаче Гинка Върбакова какво ще заложи.

Според Трайков е смущаващо, че продавачът на ЧЕЗ вече е отстранил няколко кандидати за купувачи именно поради липса на гаранция за капацитет и ще може да си получи парите. Не мисля, че някой сериозно е смятал, че до подобна сделка ще се стигне.

Смяната на собствеността на ЧЕЗ не е задължително да доведе до срив в енергийната система – има сложни регулаторни пазарни механизми и капацитет, смята бившият министър.

Но по думите му не е без значение кой е собственикът. При приватизацията на ЕРП-тата имаше изисквания кой да бъде допуснат. Сега правителството не се намесва и се прави, че едва ли не това е сделка е между две частни фирми.

В програма „Ден след ден“ Трайчо Трайков акцентира, че всички проверки на институциите трябваше да са приключили преди сделката за ЧЕЗ, а не тепърва да се започват. Сделката ще стане, ако държавата иска и няма да стане, ако не иска.

Участиците във финансирането на сделката нямат такова значение. Държавата може да попречи или да помогне на функционирането на подобен бизнес, смята Трайков.

Цялото интервю с бившия енергиен министър чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27