Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпросите към ЧЕЗ стават все по- любопитни, а капаните предстоят

Сделката за  ЧЕЗ се дискутира в парламентарните комисии по енергетика и контрол върху спец. служби този следобед. Според Георги Харизонов от Института за дясна политика капаните на сделката са много опасни.

Грешките до момента:

За продажбата на ЧЕЗ се знае и пише отдавна в специализирани издания. Големият проблем се появи от страна на потенциалния купувач, който  не се представи публично, докато не стана ясно, че е избран за инвеститор. Такова нещо не се е случвало никога в световната бизнес история. Ние не знаехме кой купува една – трета от енергоразпределението на България и то най- натовареното. Иначе сделката  не беше новина. Купувачите бяха ясни предварително - ЕНЕРГО-ПРО и "Инерком". Сделка с ЕНЕРГО-ПРО нямаше най- вероятно да бъде одобрена от регулаторите, защото щяха да имат господстващо положение на пазара. Новината е, че Върбакова е абсолютна анонимна и това създаде истерия.

Позициите на партиите: 

Притеснителни са действията и на ГЕРБ, и на опозицията. Правителството изпраща разнопосочни сигнали и второ, защото надделява говореното тип "Планът Сидеров“ за отнемане на лицензи, национализация, държавна намеса и т.н.  Държавата трябва да е в ролята на нощния пазач, да гарантира ред, сигурност и стабилност и да не се намесва в икономическите процеси. Такава заявка бе направена от премиера Бойко  Борисов в Сандански. Изведнъж се заговори за изкупуване, за национализация. Това излъчва негативни сигнали към чуждите инвеститори въобще. Очевидно се действа под огромно напрежение и под огромен обществен натиск. За него са виновни хората, които стоят зад г-жа Върбакова. Тя е едноличният причинител на цялата истерия около сделката.

Съобразяването с обществените реакции:

Фалшивото спокойствие на държавната собственост е манталитетен проблем. Това е изграждано и насадено в мислите на хората. Частните компании се справят в пъти по- добре. Намесата на държавата е силно притеснителна. Тя ще успокои страстите, но тук се подготвя пореден капан за правителството от негови недоброжелатели. 

Капанът:

В момента, в който държавата започне да се докосва до тази сделка и КЕВР вдигне цената на тока, макар и с няколко процента, рефренът на опозицията   ще бъде  Бойко Борисов увеличава цената на тока. Капанът е голям, и опасността не е отминала. 

Въпросите към  ЧЕЗ стават все по- любопитни:

Защо въпреки че няма никакъв поет ангажимент от банките и няма никакви доказателства, че средствата са осигурени за сделката Бордът на ЧЕЗ е настоявал фирмата на Върбакова да е купувач? Защо по време на интервюто на г- жа Върбакова по Нова ТВ в качеството й на председател на Борда на "Инерком" до нея стоеше  реномиран служител на българския мениджмънт на ЧЕЗ?  Какъв е техният интерес купувач да е "Инерком"?

На въпрос възможно ли е ЧЕЗ да продава дружеството на себе си. Харизанов отговори, че  две и две  в природата и математиката прави 4.

Според него държавата няма основание да се намесва преди сключване на сделката. На какво основание ДАНС ще влезе в офисите на Върбакова преди сделката като обвиняема, като разследвана. Трябва да има ред и законност.  След като се избере купувачът и след като сделката дойде тук, тогава отделните регулатори и служби могат да направят съответните проверки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56