Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В скандала "ЧЕЗ" президентът също носи своята отговорност

Едноседмичната сага със сделката за ЧЕЗ се превръща в най- сериозната криза и изпитание за третото правителство на Бойко Борисов, смята социологът Боряна Димитрова от „Алфа Рисърч“. Пред Радио Пловдив тя посочи три причини, които водят до този извод.

Тази сага и политически скандал има всички белези на кризи, които изправят на изпитание управляващите. Налице е конфликтна и разнопосочна информация, която оставя широко поле за конспирации. В допитването за предаването „Референдум“ по БНТ във вторник  72 процента от хората са убедени, че зад официалния купувач Гинка Върбакова стои друг субект. Липсва  репутационно доверие в купувача, което е основание за криза на общественото доверие и криза пред доверието към кабинета. Работи се с малко факти и много подозрения и самото им наслагване ескалира кризата.

На второ място Боряна Димитрова постави хаотичните действия на кабинета - правителството заявява непрекъснато различни намерения – от отказ на държавата за участие в сделката до влизането й. Това показва липсва на сериозен контрол върху ситуацията. Тя обобщи, че са налице непоследователни, хаотични, емоционални действия, които създават впечатление, че правителството не владее ситуацията. Дали е така или е сценарий трудно може да се докаже. Така или иначе това беше усещането, което се създаде и умножи чувството за несигурност. 60 процента от запитаните още във вторник твърдяха, че държавата трябва да се намеси.

Като трета причина за ескалация на кризата социологът посочи препозиционирането на политическите играчи. Видяхме съвещания при почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, устремна политика на БСП и активна кампания срещу сделката, противоречиви заявки от коалиционния партньор „Атака“, която заяви, че биха сътрудничили за Истанбулската конвенция и Белене със социалистите. Тук се появява и ролята на президента.

Според Димитрова основният дефицит, довел до скандала, е дефицитът на институционалното поведение и механизми, които трябваше да бъдат добре подготвени. Като аргументи тя посочи откритите едва сега дупки в Закона за енергетиката.  По думите й, в една нормално функционираща държавна машина, особено когато се знае, че се готви такава сделка, е нормално да се направят експертизи и  проверки на законодателството, за да се посочат рисковете пред държавата.

Това е основният пропуск – липсата на ранна идентификация на белите петна в Закона, за да се предпази държавата от неясни купувачи. Това е слабост, липса на прозрачност и на ясни механизми и правила.  Това отприщва обществени подозрения.

Социологът коментира и поведението на президента Румен Радев. По отношение на изказванията на президента има две важни неща. Нормално е да се изказва по текущи проблеми, но това, което прави впечатление по формулираните тези е разделението между Те – правителството и Ние – гражданите. В тази ситуация, а и във всички други, президентът е част от политическия елит, който носи своята отговорност. Той е в правото си да заяви своите оценки, но когато в тях е налице пълно бягство от отговорност, това създава съмнение дали става дума за позиция на президент или за заемането на политическа позиция. 

Социологът припомни, че държавният глава също получава докладите на службите и че той също е информиран какво става. 

Той е можел да се намесва, да носи отговорност, а не само да се държи като страничен наблюдател. Гражданите очакват, както от правителството и Народното събрание, така и от президента отговорно политическо поведение, а не само самоцелни политически престрелки. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56