Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлаганата реформа в ТЕЛК е рязка и ощетяваща

Това, което видяхме на заседанието на 22 февруари в парламента, е че се предвижда да се направи корекция на пенсията на хората с увреждания, които са  в работоспособна възраст – т.е. тя да бъде отнета изцяло, частично отнета, или дадена изцяло. Липсват методики, механизми защо и как ще се случва това и поради каква причина. Това заяви Адриана Стоименова – заместник-председател на НС на хората с увреждания към МС. 

Погледнато реално, концепцията е прекрасна, но стига да сме в икономика, която защитава правата на хората с увреждания, предлага алтернатива за социално включване и достойно заплащане на пазара на труда. На този етап обаче обществото ни и политиките за заетост  не дават тази възможност. По тази причина  тази концепция, освен че губи права на хора с увреждания, тя би ги обрекла и на нищета.

Що се отнася до контролния механизъм за т.н. фалшиви ТЕЛК-ове, в последните  две години сме дали най-различни предложения този контролен механизъм да бъде завишен. Не сме против реформите, но нека те да се случват разумно.

Сега средната инвалидна пенсия за страната е 200-220 лв и от официалните данни, изнесени от Комисията в Парламента през миналата седмица,  излиза, че в сравнение с 2016 през 2017 г. инвалидните пенсии всъщност намаляват. Хората с инвалидни пенсии намаляват. България е една от малкото европейски държави, в които хората, които ползват пенсии чрез подкрепата на Агенцията за социално подпомагане и НОИ,  са 7%. В Германия те са 22%,  Франция – 14% и признат процент за ЕК – над 14%.

Освен партньори, ние сме и коректив и точно този корективен механизъм ни принуди да направим рязката крачка. Многократно сме обяснявали в нашите предложения, че докато не се създаде среда, в която да има индивидуална оценка в мултидисциплинарен екип за  обективните необходимости за подкрепа на едно лице с увреждания, такава рязка реформа, която в момента се предлага, би била изключително пагубна за хората с увреждания.

Все още не сме видели механизмите, които се предвидени в Наредбата за медицинска експертиза. На този етап тя не е достъпна за нас. Това обаче което е внесено в Парламента, ни дава ясен знак, че нашите предложения са били неглижирани.

Искрено се надявам да бъде преразгледана тази концепция.

В момента се пускат писма с апели към всички политически партии и се надяваме на най-високо политическо ниво да се пристъпи към преразглеждането й, преди да бъдат направени законодателни промени.

Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54