„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев ще бъде представена и в Пловдив тази вечер в Новотела.
„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев се превърна в книга явление. Със своите 924 страници и близо 1800 бележки изданието, посветено на петно върху най-скорошната ни история, за което сякаш споменът потъва малко по малко, развълнува българската общественост и се оказа безценен принос за световната историография.
На премиерата на най-подробното изследване по темата „Белене” се събраха над 500 души, сред които мнозина бивши лагерници, които поискаха да поздравят автора за смелостта му. Месец и половина по-късно Борислав Скочев гостува в Пловдив, за да представи мащабния си труд.
Авторът изчерпва всички достъпни средства за достоверна информация – от публикации, спомени, книги, през представения огромен брой документи, до изповедта на оцелели от ада или техните потомци, за да може читателят сам да прецени мястото на Белене в контекста на историческите събития.
Това е книга, която води след себе си много читатели от всякаква възраст, коментира писателят Захари Карабашлиев, главен редактор на издателство "Сиела".
Бих препоръчал книгата на младите, защото ще видят мъжеството и силата в най-мрачните моменти на българската тоталитарна история. Истината има много лица, в тази книга ще видим някои от тях. Истината е, че след 9-ти септември се случва нещо много чудовищно, което трябва да знаят. Тоталитаризмът, аз не го наричам комунизъм, социализъм или каквото и да е, това е тоталитарна машина, която смазва човека.
Даже ще се учудят колко от нас имат човек от семейството минал през концлегерите, а това е само Белене. Разглежда се от първия ден, от пъвите лагерници до последните през 1987 година. Моят апел кам младите е да търсят в семейството си своята книга, своята история, своя разказ.
В момента се занимавам с архива на прадядо ми, който има 7 тома в Държавна сигурност. Виждам начина, по който доносите са стигали до властите. Аз чувам дядо си, той е преживял Белене, но никога не е говорил за това. Четейки документите, чувам как доносниците пишат какво е казвал, разбира се изкривено през техните думи. Аз разговарям с него, и това е много странно.
Интервюто с писателя Захари Карабашлиев е в звуковия файл.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..