„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев ще бъде представена и в Пловдив тази вечер в Новотела.
„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев се превърна в книга явление. Със своите 924 страници и близо 1800 бележки изданието, посветено на петно върху най-скорошната ни история, за което сякаш споменът потъва малко по малко, развълнува българската общественост и се оказа безценен принос за световната историография.
На премиерата на най-подробното изследване по темата „Белене” се събраха над 500 души, сред които мнозина бивши лагерници, които поискаха да поздравят автора за смелостта му. Месец и половина по-късно Борислав Скочев гостува в Пловдив, за да представи мащабния си труд.
Авторът изчерпва всички достъпни средства за достоверна информация – от публикации, спомени, книги, през представения огромен брой документи, до изповедта на оцелели от ада или техните потомци, за да може читателят сам да прецени мястото на Белене в контекста на историческите събития.
Това е книга, която води след себе си много читатели от всякаква възраст, коментира писателят Захари Карабашлиев, главен редактор на издателство "Сиела".
Бих препоръчал книгата на младите, защото ще видят мъжеството и силата в най-мрачните моменти на българската тоталитарна история. Истината има много лица, в тази книга ще видим някои от тях. Истината е, че след 9-ти септември се случва нещо много чудовищно, което трябва да знаят. Тоталитаризмът, аз не го наричам комунизъм, социализъм или каквото и да е, това е тоталитарна машина, която смазва човека.
Даже ще се учудят колко от нас имат човек от семейството минал през концлегерите, а това е само Белене. Разглежда се от първия ден, от пъвите лагерници до последните през 1987 година. Моят апел кам младите е да търсят в семейството си своята книга, своята история, своя разказ.
В момента се занимавам с архива на прадядо ми, който има 7 тома в Държавна сигурност. Виждам начина, по който доносите са стигали до властите. Аз чувам дядо си, той е преживял Белене, но никога не е говорил за това. Четейки документите, чувам как доносниците пишат какво е казвал, разбира се изкривено през техните думи. Аз разговарям с него, и това е много странно.
Интервюто с писателя Захари Карабашлиев е в звуковия файл.
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..
Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България. Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..
Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..
В днешния втори ден на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ в Стария град на Пловдив продължават винените дегустации. Те започват от 11 часа и ще продължат до 19 ч. В същия период от време ще има срещи с Бог Дионис, който ще гадае на вино само на най – смелите посетители и ще позира за снимки. Бог Дионис ще може да бъде намерен в къщите „Георгиади“,..
РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА - 10 МАЙ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" В българския месец на духа със Стефан Цанев си говорим за свободата.... "СВОБОДАТА Е МНОГО ЖЕСТОКО НЕЩО. ТЯ ТЕ ЛИШАВА ОТ ОПРАВДАНИЕТО, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ Е ВИНОВЕН ЗА ТВОЕТО НЕЩАСТИЕ", любимото ни оправдание и мрънкане... Говорим си и за демокрацията, която според ПОЕТА убихме още в зародиша..