Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" - от цветята до обществото

| обновено на 08.03.18 в 08:23

Търпелива, недооценена, силна и тревожна – българката ще държи цвете в ръката си днес. А после, утре или вчера, както всеки ден  от календара, тя ще бъде уникалният детайл  от сложната обществена конструкция на обърканото време редом с всички други.  Мимоходом темата  ще впишем  с реверанс към жените-творци и  към мъжете, за които те са вдъхновение.  С председателя на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева е разговорът за традиционната изложба „Усещане за жена“ с участието над  30 автора.

Правосъдие от мрежата, площадна екзалтираност и медийно прегряване белязаха печалния акт, оставил отпечатък на агресия и мъст не само върху двете  засегнати от личната трагедия семейства, но и върху цялата обществена среда, която сви юмрук срещу държавата. Когато институциите будят недоверие, законността е поругавана, а справедливостта  се е превърнала в приоритет за политическа употреба, обществото започва да търси опора и си я намира по свои правила.

 Какъв знак за състоянието на публичността  дадоха казусът с убития крадец и хората, излезли на улицата в защита на доктора-убиец и какви сигнали за социалните процеси могат да бъдат разчетени от реакциите в мрежата и в медиите – по темата ще разговаряме с проф. д.с.н. Валентина Златанова – от  ИИОЗ, ръководител на Катедра „Социология на девиантното поведение“ .

Гастроентерологът  д-р  Атанас Калчев е новият председател  на Регионалната колегия на Лекарския съюз в Пловдив. За мотивацията му да представя професионалните интереси  на пловдивските лекари и задачите, които си поставя в услуга на пациентите – интервю на Антония Попова.  

В сюжети с дипломатически дискомфорт  се превърнаха  отмяната на българската културна програма от консула ни в Одрин и разменените реплики между президента Румен Радев руския патриарк Кирил при посещението му у нас. Коментар между утвърдените с времето клишета, фактите и подмяната им в услуга на историята и в контекста на днешното улично недоволство, неясните преговори за мащабната енергийна сделка и оттеглянето на Истанбулската конвенция – чуйте разговора с доц. Стефан Дечев – преп. В СУ „Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51