Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Точно днес" - от цветята до обществото

| обновено на 08.03.18 в 08:23

Търпелива, недооценена, силна и тревожна – българката ще държи цвете в ръката си днес. А после, утре или вчера, както всеки ден  от календара, тя ще бъде уникалният детайл  от сложната обществена конструкция на обърканото време редом с всички други.  Мимоходом темата  ще впишем  с реверанс към жените-творци и  към мъжете, за които те са вдъхновение.  С председателя на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева е разговорът за традиционната изложба „Усещане за жена“ с участието над  30 автора.

Правосъдие от мрежата, площадна екзалтираност и медийно прегряване белязаха печалния акт, оставил отпечатък на агресия и мъст не само върху двете  засегнати от личната трагедия семейства, но и върху цялата обществена среда, която сви юмрук срещу държавата. Когато институциите будят недоверие, законността е поругавана, а справедливостта  се е превърнала в приоритет за политическа употреба, обществото започва да търси опора и си я намира по свои правила.

 Какъв знак за състоянието на публичността  дадоха казусът с убития крадец и хората, излезли на улицата в защита на доктора-убиец и какви сигнали за социалните процеси могат да бъдат разчетени от реакциите в мрежата и в медиите – по темата ще разговаряме с проф. д.с.н. Валентина Златанова – от  ИИОЗ, ръководител на Катедра „Социология на девиантното поведение“ .

Гастроентерологът  д-р  Атанас Калчев е новият председател  на Регионалната колегия на Лекарския съюз в Пловдив. За мотивацията му да представя професионалните интереси  на пловдивските лекари и задачите, които си поставя в услуга на пациентите – интервю на Антония Попова.  

В сюжети с дипломатически дискомфорт  се превърнаха  отмяната на българската културна програма от консула ни в Одрин и разменените реплики между президента Румен Радев руския патриарк Кирил при посещението му у нас. Коментар между утвърдените с времето клишета, фактите и подмяната им в услуга на историята и в контекста на днешното улично недоволство, неясните преговори за мащабната енергийна сделка и оттеглянето на Истанбулската конвенция – чуйте разговора с доц. Стефан Дечев – преп. В СУ „Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02

"Добро утро, ден" със Славка Щерева

Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..

обновено на 14.05.23 в 10:08

Великите европейци - Мефистофел /втора част/

Гримът на Фьодор Шаляпин като Мефистофел в операта „Фауст“ на Гуно обобщава много представи за образа на Дявола. Червена кожа, зловещ профил, гърбав нос, изпъкнала долна челюст и рядка козя брадичка, строг поглед. Няма рога, копита и опашка, но и не трябва - кой би допуснал такъв тип в къщата си.  BNR podcasts · Великите европлеци -..

публикувано на 31.08.22 в 10:35