Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С десетки милиони лева изграждат Център за върхови постижения

Два пловдивски университета ще изграждат съвместно Център за компетентност „Персонална иновативна медицина“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. 

Те ще получат 23 470 000 лв. по компонент три „Индустрия за здравословен живот и био-технологии“. Водещо висше учебно заведение ще бъде Медицинския университет, заедно с колегите им от Пловдивския университет. Това съобщи изпълнителният директор на програмата Кирил Гератлиев.

Той посочи, че още едно пловдивско висше училище ще участва в проект - филиалът на Техническия университет, които заедно с ТУ - Габрово ще изградят в следващите  пет години Център по мехатроника и енергоспестяващи технологии. Този проект е на стойност 23 569 719 лв. 

Предстои да се обяви нова процедура за изграждане на регионални научни центрове, където бизнес и местната власт ще си партнират с университетите. Там от ЕС са отделени близо 100 млн. евро. за цялата страна, като има възможност да се увеличи бюджетната сума. Целта е се подготвят нови проекти от университетите, които да насърчат приложните изследвания в регионите, също връзката наука-бизнес да е по-силна, поясни Гератлиев. 

Възможно е всяко проектно предложение да се финансира със средства от 1 до 7 млн. лева, сочат предварителните разчети.

По повод на неодобрения проект на четирите пловдивски университета - Център за биотехнологии и здравословни храни за 65 млн. лева Гератлиев посочи, че той е оценен доста високо - над 75 точки.  Заедно подадоха документи Университетът по хранителни технологии, Аграрният, Медицинският и Пловдивският университети.

Очакваме да има релокиране на суми и след решение през месец май на Комитета по наблюдение този проект ще бъде одобрен. Не достигат 30 млн. лева и ние ще търсим варианти за финансиране за пловдивския проект по компонент три на ОП, уточни изпълнителният директор. Той съобщи още, че в Пловдив ще се съфинансира „PlantaSYST“ - Център по растителна системна биология и биотехнология на стойност 9 млн. евро, за което ще бъде отворена специална процедура през есента на тази година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10