Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин е с високо доверие на места, но не и в Москва

Русия винаги е откривала всички свои агенти, не само Скрипал, но и други десет

С журналиста от Блумбърг ТВ България Николай Кръстев в програма "Точно днес" говорим за изборите в Русия. Той прави анализ за активността до урните, за четвъртата победа на Путин и опозицията без глас. 

Коментар и за скандала "Скрипал" и "Новичок". 

Николай Кръстев: Резултатът от президентските избори в Русия не е толкова смущаващ с оглед на времето, когато работех в Москва още тогава социологическите проучвания даваха сравнително високи данни, но и даваха смущаващи факти за лек спад още тогава в процентите на доверие на Путин. 

Нека да не забравяме, че този резултат, който сега виждаме той е пък резултат на други процеси, които наблюдаваме в последно време в международната общност. Обвиненията на Великобритания към Русия за използването на химическото оръжие „Новичок” спрямо неин бивш агент от военното разузнаване и дъщеря му г-н Скрипал сега виждаме, че това не се възприема в Русия като това, че едва ли не Русия е виновна, а напротив, в руското общество битува, че някой е направил така, че Русия да бъде изкарана като виновна в тази ситуация, ноза международната общност няма никакво съмнение кой е използвал  подобно оръжие и с каква цел, така че за мен не е изненада този висок процент. 

При руснаците всеки един опит да се говори за нови санкции, за нови ограничения за тях в голяма степен мисля, че това не влияе толкова водеща и в този момент те не са в състояние да променят своята си политика спрямо управляващите в Кремъл.

Що се отнася до изгонването на британските дипломати от Москва този акт в международната политика показва, че има слабост, защото показва, че когато вие гоните дипломати това кой знае колко не помага в международните отношения. Отношенията между дадени държави или между държави и съюзи бива продължавани независимо от всичко това, което се случва. Ще припомня само, че в края на 2016 г.  – началото на 2017 г. една голяма група руски дипломати пък от Съединените щати беше експулсирана. Сега виждаме същия случва с Великобритания, които руските медии ни ги представиха като хора, които са работили до последно, дори и на изборите в избирателната секция в Лондон, как несправедливо било това нещо.

Ясно е в крайна сметка, че напрежението съществува. Аз се притеснявам дали то няма да повлияе още повече върху  руско-европейските отношения, макар Великобритания още една година да бъде член на ЕС. 

Това ще си даде отпечатъка между ЕС и Русия ще се засили още повече, дори си мисля, че ще бъдат задълбочени още повече санкциите спрямо Руската федерация. Така че напрежението ще продължи. 

Лошото е, че с този знак с експулсирането на толкова голяма група чеждустранни дипломати от Русия няма да се постигне почти нищо, нека да сме наясно и че това се прави само за  вътрешнополитическа консумация.

Изказването на Путин, че те нямат в крайна сметка нищо общо, не са съпричастни с тази атака спрямо г-н Скрипал и дъщеря му, но опитът показва, че в крайна сметка това не е толкова далеч от реалното състояние на нещата. 

Русия винаги е откривала и атакувала всички бивши агенти, които предпочели живот навън, извън руската орбита.

Действащият президент на Русия Владимир Путин печели 76,67 на сто от гласовете на вчерашните президентски избори, сочат резултати от обработката на 99.80 на сто от протоколите на избирателните комисии, съобщи Франс прес, като цитира руската Централна избирателна комисия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02