Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Толерантност в Западните Балкани" ще се проведе у нас

Целта е да се градят мостове между всички култури на Балканите

България и Пловдив участват в Европейската година на културното наследство, за каквато е определена 2018-а. Това е единствената досега тематична година, организирана от Комисията под ръководството на Жан-Клод Юнкер.

Тя ще протече под мотото “ Културното наследство за една по-надеждна Европа“ и ще включва хиляди събития на европейско, национално, регионално и локално ниво. 

Евродепутатът Асим Адемов от ГЕРБ/ ЕНП ни запознава в интервю с инициативите в България по повод Европейската година на културното наследство.

Радио Пловдив: Кога се роди идеята за инициативата „Толерантност“ свързана с Европейска година на културното наследство ?

Асим Адемов: Идеята се роди по време на ротационното председателството на Република България на Съвета на ЕС, като основен приоритет за присъединяването на западните Балкани към ЕС, но ние още от миналата година работим с моя екип по темата за толерантността.

Идеята цели да представи културното многообразие на Балканите, чрез форум или съвместна работа на неправителствените организации, с участието на любителски състави от различни религиозни и културни общности от Република България и Балканите.

Бих искал да допълня, че културното наследство съществува в множество различни форми: материално наследство, нематериално наследство, цифрово наследство и природно наследство, нашия форум попада в нематериалното културно наследство, което дифинира обичаи, форми на представяне и изразяване, знания и умения – както и свързаните с тях инструменти, предмети и културни пространства – които хората ценят. То включва езика и устните традиции, сценичните изкуства, социалните обичаи и традиционните занаяти.

Радио Пловдив: Как и къде ще се реализират събитията, като може да разкажем кратко и за програма"Творческа Европа"?

Асим Адемов: Първото събитие предстои да се осъществи през месец май тази година в София  на тема: „Толерантността в Западните Балкани: ключ към Европа“. Форумът ще го организираме заедно с моя колега Андрей Ковачев и ще има за цел да предостави платформа за диалог между представителите на държавите от Западните Балкани. Идеята на форума е да подпомогне реализирането на ключовия приоритет на българското председателство - европейската интеграция на Западните Балкани, събирайки на едно място представители на заинтересованите страни в сферата на религиозната и етническата толерантност.

А целта на програмата „Творческа Европа“ е  популяризирането на европейското културно наследство, както и засилването на конкурентоспособността на европейските сектори на културата и творчеството, като програмата е отворена също и за действия за двустранно или многостранно  сътрудничество с трети държави.

Програма ТВОРЧЕСКА ЕВРОПА е приета от Европейския парламент на 11 декември 2013 (обн. OJ 20.12.2013).

Радио Пловдив: Да ни разкажете за форума „Толерантността в Западните Балкани: ключ към Европа“, който ще правите през 2018-та година по ваш замисъл?

Форумът ще се проведе на 10 май и ще бъде насочен към подпомагане на процеса на установяване на добросъседски отношения и взаимно уважение, които са основни принципи в един европейски по своята същност свят.

Всичко това в контекста на европейските ценности намира пълна подкрепа и прави възможно съществуването на взаимно съжителство, превръщайки добросъседството и разбирателството, познанието за другия и взаимното уважение, не само като част от миналото, но и неразривна вътрешно присъща характеристика на европейския ни общ дом.

Целта е да се градят мостове между всички култури на Балканите.

Радио Пловдив: Културното наследство като знак за една по-устойчива Европа, продължение на година и очаквани измерения?

Смятам, че глобалният културен пейзаж претърпя бързи промени през последните няколко десетилетия. Търсенето на обмен и на междукултурно сътрудничество нарасна със същото темпо като цифровата революция. В свят изправен пред много предизвикателства и конфликти, културата разполага с огромен потенциал за преодоляване на разделенията, укрепване на уязвимите общества и подобряване на международните отношения. 

По света Европа се възприема като богат на културно наследство и на динамични творчески сили континент. Затова културата трябва да бъде неразделна част от външната дейност на Европейския съюз.

Радио Пловдив: Пловдив Европейска столица на културата през 2019, вашите препоръки за още по-силен старт на домакинството ни?

Убеден съм, че община Пловдив, начело с кмета Тотев и неговия екип ще създадат условия за благоприятна среда за културните и творческите индустрии, така че тяхното развитие да продължи създавайки растеж и заетост. Би могло да бъде засилено опазването и популяризирането на културното наследство, стимулирането на междукултурния диалог и укрепването на мира, да бъдат подкрепени производството на културни продукти и туризмът като движещи фактори за развитие и икономически растеж, а образовонието, научните изследвания и науката да се използват като средства за диалог и обмен. Тези действия трябва да допренесат за превръщането както на Пловдив, Република България и на целия Европейски съюз в по-добър международен партньор и по силен фактор за устойчив растеж, мир и взаимно разбирателство.

Пловдивското участие е със събитието - конференция „Културното наследство за една по-надеждна Европа”, която ще се проведе в града на тепетата на 26 и 27 март 2018 г., организирана съвместно с Европейската комисия, като част от официалната програма на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

публикувано на 19.09.24 в 11:22
Иван Начев

Вотът ще бъде надцакване между двете ДПС-та

Приближаваме към есента на 2024 година, която ще настъпи на 22 септември. Трупаме новини за изборите, на които едни от партиите ще се явят разделени, а други с опит за коалиции. Дали след разрива в ДПС има знаци за успешно представяне на вота, защо БСП и партиите към нея предприемат хода "лидерите крачка назад", коментар за ресора на новия ни..

публикувано на 18.09.24 в 11:31

Очаква се Иван Петков да води листата на БСП-ОЛ в Пловдив

24 партии и 9 коалиции ще се явят на поредните изборите през октомври. За кампанията в Пловдив на коалиция "БСП-Обединена левица" разговаряме с народния представител  Иван Петков . Петков съобщи, че той ще бъде водач на пловдивската листа, ако Националният съвет утвърди решението на местната организация. Очаква се това да стане на 20 септември, след..

публикувано на 18.09.24 в 09:40

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04