Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поддръжката на язовирите е скъпа дейност, общините нямат ресурс

Около 150 са язовирите в страната, които са в по- тежко състояние. Очаква се МС да обсъди законови промени, свързани със стопанисването на язовирите и създаването на държавно предприятие, което да поеме управлението на онези водоеми, които общините не могат да поддържат.

16 са общинските язовира на територията на община Раковски, съобщи в интервю за Радио Пловдив кметът Павел Гуджеров, който е и бивш заместник - министър на екологията. Трудно е да се осигуряват необходимите средства за поддържането им. Има предписания от ДАМТН, които не можем да изпълним. Има фрапиращи случаи като община Харманли, която има нужда от 8 милиона лева за язовирите, а приходите от тях са 22 хиляди лева. Средствата, които събираме от язовирите са много по- малко от необходимите за основен ремонт.

Според Гуджеров, ако държавата може да заделя ресурс и надзор над водоемите, тя ще бъде по- добър стопанин. При нас проблемът е липсата на средства, които се инвестират. 

Кметът направи уговорката, че понякога критичните ситуации, свързани с преливането на язовири и реки не е заради някого, а става дума за природни бедствия, срещу които човек трудно би се преборил. 

Общинските кметове настояват да се направи детайлен анализ кои водоеми са нужни като защитни съоръжения, за напояване или други дейности, както и за тяхната категоризация на малки и големи. Предлага се също ненужните язовири да бъдат изведени от експлоатация.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56