Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват държавната поръчка на ПУ за част от специалностите

Държавата да субсидира обучението на 45 918 студенти в 37 държавни висши училища през новата учебна година.

Това предвижда Проект на Решение за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации през 2018–2019 година, който е публикуван в електронния портал за обществени консултации. Допуска се допълнителен прием в 8 професионални направления - „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химически технологии“, „Енергетика“, „Материали и материалознание“, „Педагогика на обучението“ и „Религия и теология“. Това са направления с намаляващ брой студенти, но важни за развитието на отделни сектори на икономиката и обществото, смятат от МОН.

ПУ "Паисий Хилендарски" за държавна поръчка са определени 3604 места, включително и за магистри след придобита степен "Бакалавър".

Това число не е случайно. То е съобразено с държавната политика. Има продължаващо намаляване на държавно субсидирания прием в определени направления, запазване на местата в други и увеличаване на местата в трети. Този прием е реалистичен и прагматичен, това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Запрян Козлуджов, ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".

За новата учебна година се намаляват местата по държавна поръчка за част от специалностите

Намаление на приема имаме в икономическите направления – „Икономика“ и „Администрация и управление“. Там субсидираните от държавата места са по-малко с около 10-15%. Една тенденция, която държавата продължава. И ще продължи още една-две години, но и там ще се стигне до един предел. Защото геометричната прогресия не води до нищо добро. Но политиката на държавата е такава – тя твърди, че няма нужда от такива специалисти и целенасочено продължава да намалява местата. И тук наблюдаваме нещо много интересно – разминаване между държавната политика и кандидат-студентския интерес. Въпреки постоянно редуцирания прием, интерес към специалностите в тези две направления остава огромен. Тоест - едно е държавната политика, а друго е реалния образователен пазар, категоричен е професор Запрян Козлуджов.

Направлението „Социология, антропология и науки за културата“ също е с орязан държавен прием

Там никога не сме имали огромен прием. За специалностите в това направление през минали години сме имали по 75 места. А сега имаме драстично намаление - местата са 35. Едва ли тук става въпрос за държавна политика, а по-скоро става въпрос за рейтинговата система, защото Философско-историческия факултет, а също и част от специалностите в него, са относително млади. А това води до проблеми свързани с рейтинга. Защото местата се определят от миналогодишния прием, който е умножен по един коефициент, едно число. Поставих много сериозно този въпрос пред образователния министър, защото един прием тази година от 35 души и ако продължи геометричната прогресия – догодина трябва да закрием цялото това направление. Но един класически университет трябва да го има в палитрата от специалности. При условие, че ние нямаме проблеми с кандидат-студентския интерес, нямаме проблем с преподавателите.

По-висок прием за новата учебна година в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ е определен за Технологиите и Информатиката. Имаме какъвто искахме прием и в направленията, които споменахте. Но ето отново разминаване – между държавна политика и кандидат-студетнтски интерес. И хиляда бройки да ни предоставят по направленията „Химически науки“ или чиста „Физика“, ние повече от 15-20 души не можем да приемем, защото е катастрофален интереса към тях. Това са прекрасни специалности, трудовия пазар има нужда от такива специалисти, но там трябва да се работи с децата още от началното училище, коментира професор Козлуджов.

От новата учебна година Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ увеличава таксите за част от специалностите си. С 40 лева годишно се вдигат таксите за специалностите в направленията обществени и хуманитарни науки.Таксите за почти половината специалности обаче остават непроменени.

Цялото интервю с професор Запрян Козлуджов можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Християна Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04