Натоварена и даже пренатоварена с очаквания и напрежение е днешната среща ЕС- Турция. Какви са очакванията за нейния ход и резултати е темата на разговора с анализатора Алекс Алексиев - председателят на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания.
Според него ако очакванията са огромни, те ще бъдат разочаровани, тъй като интересите на демократична Европа и на ислямистка Турция са абсолютно нереални, те не са съпоставими и няма никаква причина човек да има някакъв особен оптимизъм за това, което ще стане.
Ако въобще има нещо положително в тази среща то е това, че тя става, което може би носи някакви дивиденти на България като страна организатор и в това, че големи европейски политици като Юнкер и Доналд Туск присъстват. А що се отнася до очакванията аз не виждам абсолютно никакви причини човек да бъде оптимистично настроен.
Защо?
Защото Ердоган в момента е един диктатор, който унищожи демокрацията в Турция, продължава да я унищожава, както знаете той отказва да премахне извънредното положение в Турция, която му позволява да праща в затвора политици и всеки, който е недоволен от него и публично изразява това недоволство фактически може да бъде арестуван и обвинен в тероризъм. Това е абсолютно скандално. Още по-скандално е, че Европа не само го толерира, а мъчи се да прави бизнес с него по понятни причини.
Какво да прави Европа при положение, че трябва да опази границите си?
Европа има много силни козове, които тя не използва. Какви например? Това, че Турция е абсолютно икономически зависима от Европа. Ако Турция остане без митническия съюз тя направо пропада. Това е нещо, за което никой не говори, но това е така. Ако Турция не е част от Европейския икономически съюз, което й дава право да внася и да изнася, тя става просто една близкоизточна държава, която не може да се отличи от другите, с други думи икономически бедстваща. Това е добре познато, но никой в Европа не използва това и затова са виновни тези европейски политици, които като че ли имат всякакви други качества, но едно от качествата им не е да са твърди и да знаят какви преимущества имат.
По отношение на бежанците Европа е в губеща позиция, тъй като тя зависи от Ердоган, а не Ердоган от Европа. Ердоган печели пари от бежанците и затова той ще продължи за известно време. В край на краищата не е възможно една демократична държава, демократичен континент – Европа, да се остави да бъде изнудвана, защото това е точната дума, от един диктатор е затова, че ще пусне емигрантската вълна отново. Според това е абсолютно неправилна политика и това трябва да се знае поне в България, защото ние сме на границата на този проблем.
Ще има и двустранни разговори между Ердоган и Бойко Борисов. Какво очаквате, има ли основания за някаква конкретни резултати, там ще участват и министрите на енергетиката на двете страни?
Както от гледна точка на Европа, нищо не очаквам, надали нещо позитивно може да излезе. Да не забравяме, че съвсем скоро, буквално преди дни Ердоган ни каза, че Кърджали е турски. Как може с такъв човек да се говори? На времето такива работи предизвикваха войни. Ердоган е един разюздан диктатор, който ще става все по-разюздан докато Европа не му дръпне юздите малко.
България е зависима, но чак до там. Ние бихме могли да осигурим нашите граници, нашите съюзници са готови да ни помогнат. Нашата зависимост зависи от това колко ние сами се смятаме за зависими и в това отношение българското правителство не прави абсолютно нищо полезно да накара Турция да разбере, че все пак ние сме държава, която има суверенитет. Какво искам да кажа с това? Например ние връщаме хора, които са политически преследвани в Турция, изпращаме ги направо на Ердоган на почти сигурен затвор, ако не и по-лошо, докато по Женевската конвенция всеки, който е преследва по политически или религиозни причини има право да получи убежище. Ние не само, че не го правим, ние, за да се подмажем на един ислямистки диктатор му връщаме хората, които той праща в затвора. Това е скандално според мене и скандално от гледна точка на нашата политика, просто невероятна глупост според мене.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..