Дипломатическият конфликт между Европа и Русия раздели света по начин, какъвто не познавахме дори и през Студената война. Една укрита от медийните територии „специална“ информация стана публично известна по безпрецедентен начин именно чрез медиите, а сблъсъкът на полюсните коментари по случая „Скрипал“ в несъвместим диапазон отзвуча като сигнал за геополитическа катастрофа. Какви ще бъдат параметрите на този конфликт и в състояние ли е България да влезе в ролята на „миротворец“ между ЕС и Русия след вече отиграното упражнение в тази роля между ЕС и Турция? По темата ще разговаряме с анализатора и експерт Илиян Василев.
Населението на страната може да намалее с около 20-25% до 2040 г. Данните огласи Институтът за изследване на населението и човека при БАН. Тенденцията е стара, но и типична не само за страната ни, а и за още 11 страни в ЕС. Как разчитат експертно тези данни за демографските процеси и бъдещето ни специалистите – очакваме коментар от проф. Кремена Борисова - ръководител секция „Историческа и икономическа демография“ в Института за изследване на населението и човека при БАН.
За откритите неизвестни досега средновековни икони с образите на Светите братя Кирил и Методий, Св. Иван Рилски и Св. Петка Търновска в далечен Урал и за още интересни факти от историческите пластове в Белгия – чуйте археолога проф. Николай Овчаров.
По нов модел ще се разпределят средствата от държавния бюджет за училищата и детските градини, след утвърждаването му от Правителството. Той облагодетелства учебните заведения в малките общини и предвижда отпускане на средства по специален регионален коефициент за коригиране стандартите за брой институции, паралелки и ученици. Ща бъдат ли ощетени за сметка на това големите? По темата чуйте Николай Радев – директор на ЕГ “Пловдив“ и общински съветник от БСП
В минутите за култура след 9 ч. за уникалната изложба на големия български художник Георги Божилов – Слона под надслов „От съкровищницата на Стария Пловдив“ , с която ОИ „Старинен Пловдив“ отбелязва 49 години от създаването си- събеседник ще бъде Вихра Григорова, която ще представи изложбата тази вечер в Балабановата къща в Стария град.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..