Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Технологиите обединиха света, но не сме готови да живеем в него

Става дума за пари в случая "Скрипал" и изгонването на посланици

Темата сигурност, реациите на Европа и света към случая "Скрипал", и докато България обмисля позиция, има нова версия за отравянето на двойния агент - говорим с проф. Димитър Йончев, експерт по сигурността.

Проф. Йончев каза, че според него нищо няма да приключи с този случай.

Димитър Йончев: Случаят „Скрипал” е битка по пътя. Обстановката върви в едно такова направление вече повече от 15 г., започна с една демонизация на Русия и това няма да приключи с този случай, няма значение какъв е случаят. Но вие сте права, че трябва да се погледне по-надълбоко, защото за съжаление се оказа, че света не беше готов за падането на Берлинската стена.  Пазарът изведнъж стана световен, много дръпна напред, технологиите обединиха света, но ние, хората, не сме готови да живеем обединени в него. Първите десетина години комунизмът беше изхвърлен от сцената на Европа и Съединените щати се настаниха в сърцето на Европа. За първи път в историята  имахме морска сила, която да стои в центъра на стара Европа, но Русия взе да се връща като въоръжена сила в играта, опитва се да възстанови някои позиции в Близкия изток и започна този процес на демонизация, хич не беше свързан с комунизъм, а чисто и просто с геополитическо съперничество и понеже новите съюзници на Европа и на НАТО бяха бившите съюзници на Съветския съюз, сиреч на Русия, обстановката се изнерви много и както виждате в момента целият свят е настръхнал. Тук има едно геополитическо съперничество във връзка с промяната на статуквото, което от стотици години е било в Европа – тукашни империи са командвали по един или друг начин европейския континент. Сега се появи външна сила и всичко се пренареди, пренамества се, не е намерило устойчивите си орбити, цялата ни надежда да останем на нивото на словесните и на дипломатическите борби така обнадеждават ме думите на американския президент, който се опитва да погледне трезво в отговор на това, че Путин е убиец.  В общи линии политиците винаги са се занимавали с ежедневието, със злобата на деня, каквато и да е тя, под носа им се променя света. Малко са политиците, които могат да погледнат надалеч, но поначало им е трудно, защото тяхната професия е трябва да решаваш ежедневието. Всъщност, животът ни се гради от такива тухлички и най-накрая се оказва, че сме изтървали нещо голямо. В случая изтървахме да намерим друг път на живот след падането на Берлинската стена, а не този на конфронтацията. Много хора загинаха оттогава, много ценности се унищожиха, а иначе по цялата тази територия, където върви този сблъсък, народите се разделят на две, коментарите в мрежите са крайно противоположни, излиза на повърхността, така да го кажа, драчливостта – способността на хората да се дразнят, да се нападат, което не е здравословно. Сегашният свят ни хвърля едно предизвикателство да живеем заедно, а ние си заравяме главите в това, което винаги сме знаели – да се нападаме взаимно. Тъжна картина...

Много странна е тази солидарност на ЕС с Великобритания, тя напуска съюза, а иска да бъдем солидарни, техният егоизъм винаги е бил водещ - английският, и ние трябва да се учим от него, каза още проф. Йончев. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Стоян Панчев

ДДС за ресторантите трябва да бъде върнато на 20%

В програма "Точно днес" говорим за предизвикателствата пред световната икономика след като станат ясни изборните резултати в САЩ. Няма да подминем и изкушението пред родните политици, които са изправени пред дилемата да „развържат“ отново разходната част на бюджета за следващата година. Икономистът от ЕКИП  Стоян Панчев представи рисковете от..

публикувано на 06.11.24 в 10:12

Изборите в САЩ няма да се отразят на политиката в България

„Резултатите от изборите в САЩ със сигурност ще повлияят на международната политическа сцена. Но поне рефлектирането у нас, не би трябвало да бъде фактор, защото едва ли рязко ще се промени политиката спрямо България. И не мисля, че политиката на България трябва да зависи от това кой ще е президент на САЩ. Ние сме част от ЕС и става дума за..

публикувано на 06.11.24 в 09:59
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17