Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България взе най- допустимата позиция по случая "Скрипал"

| обновено на 30.03.18 в 15:50

Към този момент България няма да гони руски дипломати заради отравянето на руския агент Сергей Скрипал във Великобритания. Това обяви премиерът Бойко Борисов след заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет.


По думите му България е показала пълна солидарност във Великобритания при гласуването си на Европейски съвет за отзоваване на посланика на Брюксел в Москва , както и при гласуването в НАТО.  Според премиера свидетели сме на "изключително напрежение", невиждано "от реалната война досега" и по-високо от това през Студената война. 

Като председател на ЕС страната ни трябва да остане канал за комуникации с Русия, каза още министър - председателят.

Според журналиста Валерий Тодоров България е заела балансирана и възможно най- допустимата позиция. Щеше да има неприятни последици, ако бяхме избързали и не бяхме претеглили всички възможни варианти в достатъчно спорната ситуация.

Ние сме в много деликатна позиция, защото сме председател на ЕС и отговорността ни е голяма, и трябва да поддържаме голям баланс в тази ситуация и канал за диалог между спорните страни. При друга позиция трудно щяхме да водим диалог, затова и Австрия предложи да бъде посредник между ЕС и Москва. Нагласите у нас също не позволяват крайна позиция.

Тодоров споделя тезата, че Лондон не е предоставил достатъчно еднозначни доказателства за руската вина по случая "Скрипал", както и дали става дума за бойното отровно вещество  Новичок, което нанася много по- сериозни поражения.  Явно става дума за някаква разновидност на Новичок, защото и състоянието на Юлия Скрипал и на полицаи се подобрява. Подобни лабораторни изследвания са правили и други страни. Докато не се отговори на всички въпроси крайна реакция от българска страна нямаше да се приеме и от обществото. Римското право не допуска вина без доказателства. 

Голямата подкрепа за Великобритания, според анализатора, е продължение на политиката на Западните страни, които още преди руските избори са дали ясен знак, че  Путин е неприемлив.  Натискът цели да вразуми вътрешната и външна политика на Кремъл. Свидетели сме на поредица от грешки, защото с Русия трябва да се води диалог на всички нива. От друга страна за Великобритания, която излиза от ЕС и има вътрешни проблеми е шанс да  мобилизира позиции и съюзници. 

Прогнозата на Валерий Тодоров е, че Светът върви в тревожна посока. В дългосрочен план кризата между Запада и Русия ще продължи да се чувства. Натиск ще оказват и горещите точки – Афганистан, Ирак, Сирия, увеличават се и неизвестните около руските граници. Така че Русия също ще изпитва по- голяма неувереност и втвърдяване на западната позиция.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56