Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велинград писаха яйца по стародавна традиция

| обновено на 05.04.18 в 15:41

Във Велинград и днес беше спазена стародавната традиция по изписване на Великденски яйца. Центърът на курортния град отново бе превърнат в работилница на открито, където деца изписваха яйца с писалка и восък и с оригинални орнаменти от Чепинския край.

Традицията датира от векове, а от няколко години се провежда и конкурс за най-красиво писано яйце, в който участват училищата във Велинград.

В така нареченото "Голямото писане" бе днес бе изрисувано третото голямо Велинградско великденско яйце. То е изработено от възпитаниците на ПГ по Дървообработване "Иван Вазов". Високо е 180 см. диаметърът му е 120 см. а теглото почти 100 килограма. 

Моделът изписан върху му, е на стара майсторска от квартал Чепино.

В писането на яйца със стародавната техника с дървена писалка и восък  се включиха и много жители и гости на Велинград от София, Варна, Ямбол, Враца, Ботевград, Димитровград,Плевен.

Любопитен факт е, че Историческият музей във Велинград притежава най-богатата колекция на великденски яйца в България. Преди 20 години в залите на музея бе открита и първата работилница за писани на яйца.

Още информация за "Голямото писане" може да чуете в интервюто на Елена Крушкова с един от организаторите на събитието Елена Баева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56