Човекът е склонен на опредметява вярата си, въпреки Христовия призив да си правим кумири. Интересни са историите на религиозните реликви - като кръста на разпятието, мощите на светците, чудесата. За тях и за издирването им през вековете, за мистификациите и фактите разказва историкът Калин Йорданов.
Той е доктор по история и археология, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския ориент, автор на книгата "Кръстоносните походи - реликви и чудеса", един от създателите на групата "Исихия" и председател на Българскто средновековно общество.
Практиката на християнското чудо е атестат за автентичността на реликвите, но много често засвидетелствани чудеса са се случвали пред реликви, които в последствие са доказани като фалшификати. Това пък е доказателство за феномена на вярата, разказва историкът.
Плащеницата, като символ на Разпети петък, също е сред атрибутите, които са обвени в мистика. Особено Торинската, която е доказан фалшификат, изработен през средните векове. Римо - католическата църква не я приема за истинска, но не отхвърля поклонението и литургиите, свързани с нея, защото е предпочела да я приема като символ. Има още плащеници, които са претендирали да са автентични. Любопитна е историята т.нар. Кадуенска плащеница, намерена при Първия кръстоносен поход. Тя е почитана близо 800 години, преди 1930 година, когато е развенчана от учени в Кайро, които по бродерията установяват имената на местни владетели.
Сред най- ценните църковни реликви са частиците от Светия кръст. Неговата история започва с откриването от императиратрица Елена. Тя нарежда разделянето му на части - в Александрия и в Константинопол, а само няколко столетия по- късно те се фрагментират още. Счита се, че като превантивна мярка за нейното съхранение тя е била разпращана на малки части из целия свят.
По този повод има дори анекдот от 16 век, когато Жан Калвин, иронизира, че ако бъдат събрани всички частици един кораб няма да ги побере, а тежестта им не може да се понесе дори от 300 мъже, въпреки че Христос сам е носил кръста си на Голгота...
Чуйте целия разговор с Калин Йорданов в прикачения файл.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..