Човекът е склонен на опредметява вярата си, въпреки Христовия призив да си правим кумири. Интересни са историите на религиозните реликви - като кръста на разпятието, мощите на светците, чудесата. За тях и за издирването им през вековете, за мистификациите и фактите разказва историкът Калин Йорданов.
Той е доктор по история и археология, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския ориент, автор на книгата "Кръстоносните походи - реликви и чудеса", един от създателите на групата "Исихия" и председател на Българскто средновековно общество.
Практиката на християнското чудо е атестат за автентичността на реликвите, но много често засвидетелствани чудеса са се случвали пред реликви, които в последствие са доказани като фалшификати. Това пък е доказателство за феномена на вярата, разказва историкът.
Плащеницата, като символ на Разпети петък, също е сред атрибутите, които са обвени в мистика. Особено Торинската, която е доказан фалшификат, изработен през средните векове. Римо - католическата църква не я приема за истинска, но не отхвърля поклонението и литургиите, свързани с нея, защото е предпочела да я приема като символ. Има още плащеници, които са претендирали да са автентични. Любопитна е историята т.нар. Кадуенска плащеница, намерена при Първия кръстоносен поход. Тя е почитана близо 800 години, преди 1930 година, когато е развенчана от учени в Кайро, които по бродерията установяват имената на местни владетели.
Сред най- ценните църковни реликви са частиците от Светия кръст. Неговата история започва с откриването от императиратрица Елена. Тя нарежда разделянето му на части - в Александрия и в Константинопол, а само няколко столетия по- късно те се фрагментират още. Счита се, че като превантивна мярка за нейното съхранение тя е била разпращана на малки части из целия свят.
По този повод има дори анекдот от 16 век, когато Жан Калвин, иронизира, че ако бъдат събрани всички частици един кораб няма да ги побере, а тежестта им не може да се понесе дори от 300 мъже, въпреки че Христос сам е носил кръста си на Голгота...
Чуйте целия разговор с Калин Йорданов в прикачения файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..