Денят на авиацията и космонавтиката 12 април поставя във фокуса на международния празник научна конференция, „Космическо училище“ и върхови разработки в областта на функционалните храни с различни локализации на събитията – Музея на авиацията край Пловдив, Техническия университет, Института по криобиология и хранителни технологии към Висшата селскостопанска академия в София.
За достойната човешка воля за овладяване на необятните небесни територии в полет чуйте в Деня на отворените врати директора на Музея на авиацията Рада Банялиева, бригадния генерал от резерва и председател на Фондация „Български ВВС“ ген. Спас Спасов, както и младия учен от Института по криобиология и хранителни технологии Николай Солаков за новостите в производството на космически храни, в което страната ни е сред световните лидери.
Ако се стигне до употреба на крилати ракети и ракети „въздух-земя“, възможно е да има смущения на радиокомуникациите, предупреди Международната агенция за въздушен контрол със знак за повишено внимание при провеждане на полетите в Източното Средиземноморие през следващите часове, заради вероятността от авиоудари по цели на сирийска територия.
Сблъсъкът САЩ - Русия отекна с горещи въпроси за сигурността на света и за солидарността, която трябва да прояви Европа. За позицията на печелещите и губещите, заплахите за киберсигурността и засегнатите от скандала „Фейсбук“ над 35 000 български потребители - чуйте коментар на експерта по сигурността Йордан Божилов.
И още - за двуезичната изложба на оградата на археологическите разкопки пред Цнтрална поща „Ница или изобразяване на туризма“ и усилията за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Ница във връзка с кандидатстването им за вписване в списъка на ЮНЕСКО за международно културно наследство – ще разговаряме с Дончо Христев – сътрудник „Културни проекти“ – Френски институт България.
В минутите за култура след 9 ч. – с режисьора Николай Волев – автор на на култовите филми „Да обичаш на инат“, „Маргарит и Маргарита“, „Двойникът“ и др. Галя Митева разговаря за неговия последен филм „Извън пътя“, както и за автобиографичната му книга „Девствената проститутка“ преди неговата среща с пловдивската публика в Лъки Дом на киното.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..