Бурното развите на генетиката и молекулярната биология доведе до прилагането на съвсем нов подход в лечението на различни заболявания – т.нар. персонализирана медицина. Най-популярното определение за персонализирана медицина е точното лекарство в точната доза за точния пациент.
Такъв подход, при който се назначава терапия на база на индивидуалния молекулярно-генетичен профил на всеки отделен пациент, вече е възможен и в психиатрията и се прилага и в България. Той бе представен днес в Медицинския университет в Пловдив.
У нас съвсем от скоро се предлага иновативния фармакогенетичен тест на американската компания, която го е разбратила и който позволява персонализиран подход в лечението на пациенти с ментални и емоционални разстройства. На база на теста, лекарите специалисти могат да изберат най-подходящата терапия и да оптимизират лечебните схеми на пациенти с депресия, тревожно разстройство, биполярно разстройство, шизофрения, обсесивно-компулсивно разстройство, синдром на хиперактивност и дефицит на внимание и други разстройства.
Това обясни д-р Лореен Фю, представител на американската лаборатория.Тя има докторска степен по клинична психология от Университета в Джорджия, автор е на над 45 статии с фокус върху генетиката, личностните разстройства и злоупотребата с вещества.
В САЩ над 7 000 лекари използват теста в практиката си, като са направени общо над 140 000 теста.
При стандартния подход на лечение в психиатрията се назначава терапия на база консултация-разговор с пациента, т.е. няма биологично базиран инструмент, който да е в помощ на лекаря специалист. След това спрямо обратната връзка, ако терапията не е ефективна или има много странични ефекти, се назначава нова терапия, като този процес може да се повтори няколко пъти и пациентът да се обезкуражи, да се фрустрира и да се откаже от лечение, и не на последно място – да загуби доверие в лекаря си.
С помощта на теста може да се избегне процеса на проба-грешка и да се скъси пътят до подобряване състоянието на пациента. Тестът идентифицира специфични за всеки пациент генетични маркери, които дават информация кои медикаменти ще действат по очаквания начин, кои няма да са ефективни, с кои могат да се очакват сериозни странични ефекти. За теста се взема натривка от лигавицата на вътрешната страна на бузата. Той покрива над 20 класа медикаменти, общо 122 лекарства, одобрени от Американската агенция по храни и лекарства, включва 18 клинично валидирани гени и 97% от лекарствата, използвани в психиатричната практика.
В България също вече се предлага теста. Д-р Любка Илиева, психиатър от гр. Пловдив, един от лекарите , които използват теста в практиката си сподели че над 50 болни са тествани с новия тест и при повечето на базата на резултатите се подобрява терапията, лечението и състояните им.
Безспорно бъдещето е на персонализираната медицина, друг е въпроса, че подобни иновативни тестове у нас не се покриват от здравната каса и са на цена доста висока и непосилна за много българи.
Факт е обаче, че менталните и емоционалнте разстройства са значим проблем и грижа не само за самите пациенти, но и за техните близки и като цяло за обществото, и системата на здравеопазването. Затова възможността за иновативен персонализиран подход в лечението на тези пациенти, който скъсява пътя до подобряване на здравословното им състояние, има значителни икономически и обществени ползи.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..