По стратегически изследвания на развитите икономики към 2040 та година 47 % от индустрията ще е роботизирана. Роботите ще са там, където ние хората не можем да бъдем и ще са наши основни помощници. В това е убеден академик Чавдар Руменин – директор на института по роботика към БАН.
Преди ден БАН представи първите два хуманоидни роботи в България. Роби и Роберта. Те пишат, пеят и обучават деца, особено със специални потребности. След презентациите почиват и зареждат батериите, а в разговор с академик Руменин си представяме света след три десетилетия и професиите на бъдещето, за които все още не подозираме какви ще бъдат, а камо ли да се подготвяме за тях
Не споделям идеята, че роботите ще ни завладеят, ще предизвикат война. Не, те ще са другото ни лице и ще са наши помощници. Това се отнася и за био- и наноробитите, които на генно ниво ще ни помогнат да сме по- здрави и по- адекватни на средата.
Нашата страна изоства в резвитието на роботиката в сравнение с развитите страни, а бяхме 6-та сила в света, припомни академик Руменин. Според него със стабилния ръст на икономиката и при формулираните и от държавата на проблема с недостига на работната сила се отваря ниша за внедряването на роботите в производството и различни други дейности.
Роботите няма да проблем за пазара на труда, няма да се застрашат професии.
Роботите са стриктни, неподкупни и ще си изпълняват задълженията, в този смисъл могат да заместят надзирателите, например. Ще се родят и нови професии като обучител на роботи.
Акад. Руменин настоя за изработване на национална стратегия в областта на роботиката.
Трябва държавна политика. Роботите не са евтино удоволствие, но след време с развитието на технологиите това ще се промени.
Роботиката няма алтернатива и ние трябва да създадем база, за да сме адекватни на условията в света.
Само черногледци не могат да оценят, че нещата в страната се съживяват. И трябва да се подпомогнат от науката. Данъкоплатците трябва да се убедят, че парите за наука отиват по предназначение.
Наука се прави с оптимизъм.
Чуйте цялото интервю с акад. Руменин в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..