Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС искат ясни критерии за орязване на болничните легла

Всяко седмо болнично легло у нас трябва да се съкрати – това предвижда нова версия на Националната здравна карта.

В нея е записано, че общо 32 913 легла за активно лечение са необходими за удовлетворяване потребностите на населението от болнична медицинска помощ. Общият брой на леглата за активно лечение в цялата страна обаче е 38 803. От направения анализ става ясно, че през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла. Това означава, че проектът на НЗК предвижда с 8190 повече легла за активно лечение, за които НЗОК ще сключва договори с болниците. По темата – интервю с доктор Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС.

Предвижда се да бъдат съкратени около 6000 легла, не това е голямата драма. По-важно е - как ще се разпредели намаляването на леглата по регионален принцип и по лечебни заведения.  Дали някои региона няма да останат без достатъчно болнични легла, което силно ще ограничи достъпа на пациентите до медицинска помощ?, коментира доктор Павлова. Тя уточни, че БЛС ще излезе със свое становище за Националната здравна карта, но след като види становищата на регионалните колегии.

Доктор Павлова подчерта, че изключително важно е и разпределението по нива на компетентност.

Забележете, в момента така е направена наредбата, че нивото на компетентност се определя от брой лекари, които работят в дадено отделение. Те биха могли да работят и да не могат да изпълняват най-сложните операции, да има достатъчен брой, но да не могат да изпълняват най-сложните операции. Навсякъде по света нивото на компетентност се определя от това какво могат да работят, каква сложност оперативна дейност или друга терапевтична изпълняват. Има много неща, които трябва първо да решим нормативно, дори и наредбата с критерии за сключване на договори със Здравната каса. Ако ние сега направим здравната карта и решим, че на пазара има десет лечебни заведения, а касата трябва да сключи договор с осем, с кои 8 трябва да сключи договори? Има много неясноти, има много неизвестни. И не може да се гледат нещата „на парче”, изолирано. И сега говорим само за тази  здравна карта, но тя води след себе си и много други проблеми, коментира доктор Павлова.


Цялото интервю с доктор Галинка Павлова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47