Фондация „Америка за България“, фирмите от Тракия икономическа зона, община Пловдив и областната управа стартираха гражданската инициатива „Подари си птица“.
Целта е по-активно да се работи за опазване на културно-историческото наследство и по специално за мозайките на Епископската базилика. Това съобщи за Радио Пловдив изпълнителният директор на фондацията Десислава Тальокова.
Тя разказа, че са провели среща в Пловдив с бизнеса, на която е била предложена идеята как да опазват над 2 000 кв. метра разкрити мозайки с над 100 вида птици на тях.
Целта е да се набират средства за бъдещия културен комплекс, в който община и фондацията вложиха над 16 млн. лева. Идеята е да се конструира и граждански съвет, който да наблюдава набирането на средствата, с които после ще се открият програми за деца, важно е комплексът да е живо място за пловдивчани, каза Тальокова.
Тя уточни, че ще се представят в близо време каталог с образите на всички птици от мозайките. От него всеки гражданин или представители на фирмите от града и региона ще могат да откупят изображение, и по този начин да помогнат със средства за бъдещи инициативи.
Изпълнителният директор на ТИЗ инж. Пламен Панчев подчерта, че фирмите са прегърнали идеята за подпомагане развитието на този проект. Той смята, че част от мозайките могат да се използват като рекламно лице на фирмите от региона.
Николай Трайков, директор на отдел "Проектиране и строителство" във фондация "Америка за България" съобщи, че очакват до дни да получат строително разрешително от общината, за да започне работа по изграждане на лека сглобяема метална конструкция на Голямата базилика и на площадното пространство. В момента община Пловдив изпълнява укрепването на пространството около разкопките от северната и източната страна.
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..