Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заобиколени сме от райони на военно противопоставяне

Президентът свика КСНС за сигурност. Димитър Гърдев, експерт по международна сигурност коментира необходимостта от взимане на спешни мерки за готовността на българската армия.

Според  Димитър Гърдев рисковете пред националната сигурност остават. Проблемите трябва да се решават  и е нормално да се предприемат по-успешни действия.

Той посочи, че бойните възможности на армията ни са под критичния минимум. Всяка една бойна техника се нуждае от обучение и усвояване. Това не се случва за година или две. Не може да се започне програма за обучение на пилоти и технически състав, без да имаме самолети.

Около нас регионите са обхванати от военна нестабилност. КСНС  е единственият инструмент, който може да вземе мерки. Трябва да има консенсус, да се започнат действия за решаването на проблемите. Държавата трябва да има единно мнение. При разнобой губят всички.

Сега тези заплахи са в косвен порядък, но съществуват. Бойните действия могат да започнат за няколко часа. Нещата се случват изведнъж. България трябва да има конкретни действия за мониторинг в тези райони и ясен план при наличие на първите признаци за неустойчива, активна фаза. Конфликтът може да ескалира до няколко часа. Например в Източна Украйна може да се вдигне нивото на напрежение. Черноморският район може да се превърне в зона на бойни действия.

Заобиколени сме от военно противопоставяне. Министърът на отбраната на Гърция нареди предислокация на гръцката армия към границата с Турция. Там става дума за сериозни числа за обновление на армията.

 Плачевно е положението на българските ВВС, малко по-добре са сухопътни войски и военноморските сили. Не можем да разчитаме на НАТО, защото НАТО не може да вземе страна между Гърция и Турция. Мантрата за НАТО не е валидна при конфликт между две държави членки на НАТО. Румъния също може да покане в сферата на конфликт с повишена интензивност. Армия не се изгражда изведнъж. Нашата неангажираност води до състояние да се действа моментално.

Интервюто с Димитър Гърдев е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55