Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама художници в "Срещи по пътя" в галерия "Сигна"

| обновено на 25.04.18 в 10:18

Съвместна изложба живопис на Владимир Пенев и Здравко Палазов ще се открие в галерия „Сигна“ в Гранд хотел Пловдив. 

Те се представят с живопис под надслова „Срещи по пътя “. Откриването е в 18 ч. 

В тази изложба притчовите картини на Здравко Палазов се срещат с на пръв поглед "предметните" творби на Владимир Пенев  "По пътя", не  защото единият идва от Смолян, а другият от София, а защото имат общи послания. 

Здравко Палазов е сред най-ярките и самобитни български живописци. Картините му са предмет на дискусия, събират крайни мнения, но и критиците, и публиката ги харесва. Творбите му са с имена на притчи, посветени са на вечните теми за живота и смъртта, светлината и мрака, на зачатието, смирението, изкушението, греха… Религиозността в тях е примесена със сюреалистични сънища, и са препратка към древни вярванията и религиозни канони в християнството и исляма.

Владимир Пенев: Реалността е вдъхновението за създаване на голяма част от моите картини. Многопластовата реалност, различните нива на възприемане на делничното, баналното, познатото и натовареното му с друго, по-различно, особено значение, са поводът за създаването на тези реалистични композиции. Една сграда, едно дърво, една човешка фигура имат свой скрит вътрешен заряд, своя логика и живот. Впечатлилата ме външна изобразителна реалност е подтик в картините ми да се стремя към драматургична последователност, скрита фабулност, ако щете - сюжетност. Целта на всичко е постигане на контакт със скритите, амбивалентни, подсъзнателни страни на нещата и предметите, които ни заобикалят.

Външната привлекателност на голи тела, цветя, архитектурни пейзажи, са поводът да изразя тези свои разбирания за живописта, които се опитвам да постигна чрез класическа рисунка, форма и пространство."

 

Владимир Пенев през 1981 г. завършва живопис в класа на проф.Светлин Русев в Художествената академия в  София. От същата година е член на СБХ.

Работи в различни жанрове - фигурална композиця, портрет, голо тяло, натюрмарт, пейзаж.   Негово дело са и няколко стенописа.

С творбите си Пенев участва в редица общи изложби  в България и в представителни изложби на българското изобразително изкуство по света: Москва, Виена, Токио, Амстердам и др. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в страни като Германия, Англия, Португалия, Испания, Италия, Холандия, Швейцария, Австрия, Франция. Взема участие и в международнипленери  и симпозиуми.

Здравко Палазов е роден  през 1957 г. в Смолян. Още в ранна възраст заминава за Казанлък, за да учи в художествена гимназия. Продължава образованието си в Националната художествена академия в София, където се дипломира през 1984 г. със специалност Живопис. Веднага след това започват и активните му изяви във всички национални изложби, като работи основно в областта на живописта и рисунката, илюстрацията и художественото оформление. От 80-те години насам Здравко Палазов реализира поредица самостоятелни изложби в Германия, Швейцария, Чехия, САЩ, Испания и в още десетина други държави. В периода 2006 - 2014 г. е директор на Художествена галерия - Смолян. Живее и твори в родния си град.

Негови творби са притежание наНХГ, СГХГ, художествените галерии в страната, както и частни колекции в чужбина.


Интервюто със Здравко  Палазов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Открива се фестивалът "Филмови нощи във Филипополис"

"Филмови нощи във Филипополис"  започва днес и ще продължи до 25-и юли. Програмата му включва както нови заглавия, така и четири класики. Тази година в селекцията няма български заглавия.  Фестивалът се открива с  лентата „Формула 1: Филмът“  с участието на Брад Пит и Хавиер Бардем.  Режисьорът Джоузеф Косински е заснел лентата по време на..

обновено на 05.07.25 в 17:34

В "Срещите" за Иван Вазов и първата му литературна награда

След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.  По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И  това е първата му литературна награда.  По-късно..

обновено на 05.07.25 в 11:38

Студенти по фотография показват дипломна изложба в Пловдив

Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение.  По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..

публикувано на 04.07.25 в 10:12

„Ден на ашурето“ пред Джумая джамия в Пловдив

С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии.  Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...

обновено на 04.07.25 в 08:38

"Сцена на кръстопът" идва с тайно представление в афиша си

18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..

публикувано на 03.07.25 в 12:30