Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с двойните стандарти си е наш, не само европейски

Двойните стандарти на стоки за пазара в Западна Европа и у нас е тема на дискусия от повече от година.

Силна активност по темата прояви омбудсманът Мая Манолова, която предложи създаване на институция, подобна на ОЛАФ, която да пресече порочната практика на подценяване на източноевропейските потребители по отношение на качеството, но не и на цените на предлаганите стоки.

Мнението на изпълнителния директора на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов е в подкрепа на тези действия, но с уговорката, че у нас също има какво да се желае.

Според него потребителят е с най- силното оръжие ако има информация, че е ощетен, защото просто ще спре да купува. Но на практика информация липсва. В последните проучвания се правят констатации, че у нас се продава стоки на редица марки, които са с различни съставки и някои от тях с по- високи цени, но никой не ги назовава конкретно. Това прави информацията практически негодна за интересите на българския потребител, смята Николов.

В разговора той акцентира и върху вътрешните проблеми по отношение на коректното качество, които не са решени. Става дума за съдържанието на палмово масло в млечните продукти, майонезата без яйца, млечната салата без мляко... Трябва да преметем собствения си двор.

За това са нужни и усилия, и воля.

Чуйте цялото интервю с Богомил Николов в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20