2024 година е реалистичен срок за приключване на проекта "Въча", след който към цялата област ще потече чиста, студена и по- евтина вода. Това каза в предаването "Точно днес" областният управител Здравко Димитров. С него и с кмета на Кричим , общината с тъжен опит от предишния идеен проект на каскадата, Атанас Калчев - разговаряме за това от къде тръгва отново и през какво ще мине този път процедурата.
На този етап 7 общини ще могат да ползват това водохващане – ще могат да пият чиста питейна вода. Старият проект беше 35 км, още по-стар проект задание е имало някъде около 50 км, сега го намалихме на 18 км, минавайки пеша, няма да има отчуждаване, в сервитута на съществуващия канал ще има изравнител, намерихме на Първенец място, ще има много малко отчуждаване, проектът се олекоти много и аз съм оптимист, че ще се случи.
А кои са препъни камъните?
Здравко Димитров: Нямаме, нямаме препъни камъни, но да ви кажа имах и все още ги имам опасения от някои държавни институции, с които ще се справя. Да не ги споменавам сега, че може да са си променили мнението, но не им прави чест, че гледайки своя интерес, не искат пловдивчани да пият хубава, чиста питейна вода. Казвам помпите, старите помпи, това няма да спра да го повтарям, ние нямаме алтернативен водоизточник. Ако има някакво бедствие или авария на тези помпи, ние няма откъде да пием – пловдивчани няма вода откъде да пием. Този път искам този проект да стане. От доста време – от 2011 г. го бях вкарал в краткосрочната програма, някой го извади в средносрочната, но сега му дойде времето.
Аз ви питам за ВиК и ЕVN, защото една от тезите е, че водата ще бъде по-евтина заради помпените станции, които няма да бъдат приоритетни и зависими от електричеството.
Здравко Димитров: Факт е, че най-големият ползвател на ЕVN е ВиК. А пък за качеството да не говорим – то се вижда, не може сметището да бъде над водохващането, каквото и да бъде пропива, качеството се влошава.
Радио Пловдив: Сега удобен ли е моментът за рестартирането и това търсено ли е включително и обвързването на този мащабен проект с водния проект на Пловдив?
Здравко Димитров: Да, да, точно. Дори една от тези беше, че когато се направи Въча, понеже имам уговорка от 2011 г. откакто съм областен, нямало до издържи тук В и К, инсталацията н града нямало да издържи и т. н. Ето, дори и това сега ще го оборим, единият проект трябва да бъде вързан с другия проект. И наистина, виждате как се развива област Пловдив, има нужда от нови количества вода. Нека да си остане алтернативно, сондите нека да си останат – помпите алтернативен източник, но някои от тях вече са в регулация, в строителни граници на Пловдив, така че това е бъдещето. Ние не можем да избегнем, знаете, питейната вода е с приоритет пред всичко друго.
Радио Пловдив: Да ви попитам за евентуална цена. Много цифри са цитирани през годините назад, но във всички случаи става дума за стотици милиони левове.
Здравко Димитров: Няма да е стотици милиони левове, но няма и да е евтин проектът. Но при всички случаи, пак казвам, няма да е евтин проектът, но важното е, че водата ще идва по гравитачен път, няма да има помпи, ще бъде по-чиста. Водата е с по-добри качества, докато от сондите е точно обратното.
Откъде ще се търси финансиране?
Здравко Димитров: Публично-частно партньорство, има варианти, има запитвания, и за нас е важно, сондирали сме мнения по този проект, така че съм спокоен за този проект и мисля, че наистина го заслужаваме, област Пловдив – пловдивчани заслужават да пият по-чиста вода.
Вижте, да отворим една скоба, римляните са докарали от Родопите вода – преди колко века, ние тук не можем да се справим с един проект – сега има машини, имаме технологии, така че оправдание няма в тази посока, не трябва да има.
Този проект, цялата тази каскада, водохващания, тръбни пътища ще минат през територията на много общини, на много селища очаквате ли да има съпротива или пък някакви пречки?
Здравко Димитров: Каква съпротива? Нали го правим за хората. Нито навлизаме в частни терени, има много мъничко. Тук става въпрос за питейна вода. Тук нямаме право въобще да правим политики и т. н., аз не виждам кой нормален човек ще излезе и ще каже не, не искаме чиста питейна вода.
Радио Пловдив: Във вашите представи докога във времето се простира този проект като реализация?
Здравко Димитров: Мисля, че до 2023 – 2024 г. може да стане факт. и трябва да го направим дотогава. Да, доста хора не вярваха и за Асеновград, че ще стартира, че го бутаме и него от доста години. Ето го, факт е, тази година ще имаме хубав път до Асеновград, скоростен път.
Да пием студена вода без ирония. Това да ви пожелая.
Здравко Димитров: Без ирония, не само студена, а и чиста. Това е проект, който години наред ще обслужва областта и град Пловдив.
В коментар на рестартирането на проекта кметът на Кричим Атанас Калчев обяви, че общината стои зад проекта и ще го подкрепя, стига да не се стига до безумията на предишните проектанти, които се имали намерение да прокарат тръби през центъра на града и да събарят обществени и частни сгради.
Чуйте и двете интервюта по темата в прекачените файлове.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..