Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нямаме целенасочена политика за развитието на агросектора

Днес Европейската комисия ще представи новия бюджет на ЕС за периода 2021 - 2027 г. За момента няма много информация, но се предполага, че най-големите губещи ще са селскостопанската политика и регионите, тъй като ЕС предвижда повече пари за отбрана, околна среда и образование. 

По предварителна информация парите ще са с около 4 милиарда евро по-малко или с около 100 милиона евро годишно. 

Предполага се, че става дума за около 10 % по-малко пари за селскостопанския сектор, коментира в ефира на Радио Пловдив Николай Вълканов, експерт по аграрна икономика. Той обаче уточни, че цифрата не е окончателна, а подлежи на обсъждане.

"Нека не наричаме селскостопанския сектор губещ, все пак през последните 60 години той е печеливш. За нас тези средства са значителни. През последните години получихме доста средства, но не ги усвоихме по най-добрия начин", коментира експертът и допълни, че начинът, по който се разпределят парите, не е много удачен. 

На държавно ниво имаше много възможности да се регулират нещата, така че огромната част от парите да не отиват у няколко крупни фермери. Например да се създадат програми по сектори, да се въведе втори стълб, да се ограничат средствата за едрите земеделски стопани и да се подпомогнат най-малките. Нито едно от тези решения не бе въведено, което е логично, защото управляващите нямат визия и целенасочена политика за развитието на сектора, коментира още Николай Вълканов. 

Експертът препоръча да се акцентира върху ефективността на даден сектор и там да се насочат средствата, предвидени за него.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Николай Вълканов е в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29