Енергийното министерство обжалва решението на тричленния състав на Върховния административен съд (ВАС), което отмени формулата за определяне на такса "сградна инсталация". Целта е да не се създава хаос в периода, в който трябва да се изготвят изравнителните сметки за парно и топла вода.
Адвокат Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите твърди, че решението на ВАС излиза в специален контекст, защото в Европейския съд има висящи въпроси, касаещи нашия модел за разпределение на топлоенергията. Той определи решението на тричленния състав като очаквано, но закъсняло, защото досега ВАС на няколко пъти е разглеждал този въпрос, но не е видял проблем във формулите, които се прилагат.
Ако съдът на ЕС се произнесе в същия дух ще повдигне редица въпроси, които ще бъдат поставени пред съдилищата. Въпросът не е само в изравнителните сметки, той е много по- дълбок и касае случаите на хора, които са били съдени и осъдени.
Според адвоката има два вида типови казуса – единият, когато не ползвате жилището си или живеете на горен етаж и не ползвате парно. Според сегашната методика, въпреки че през апартамента ви не минава топлинна енергия, сградна инсталация се изчислява "на калпак".
Вторият тип – хора, които живеят в ниските и средни етажи и не искат да ползват парно и имат това право, дадено им от Закона за защита на потребителите и Евродирективата. При тях също стои въпросът дали трябва да заплащат "сградна инсталация" или не. Това са двата казуса, които наложиха произнасянето, защото като общество не успяхме да решим проблема.
Само можем да съжаляваме, че изгубихме толкова много време. През всички програми за саниране трябваше да се реши и въпросът с хоризонталното подаване на топлинна енергия, което отговаря на европейските изисквания. Трябва да има усилия в тази посока и да бъдат модернизирани съществуващите инсталации, предназначени за колективно, а не за индивидуално ползване.
Позицията на Сдружението за правна помощ е, че колективните искове са бъдещето на решаване на правните спорове, защото в рамките на едно дело се решават типови случаи, които обхващат десетки, стотици и хиляди индивидуални случаи.
От своя страна говорителят на "ЕВН - Топлофикация" - Пловдив Петър Костадинов направи уговорката, че такса „Сградна инсталация“ няма, а съдът е отменил част от методиката за топлоснабдяване. Това, което е важно е, че в момента няма промяна в нормативната уредба, по която се изчислява потреблението. Клиентите ще си получат в края на юни отчетите от топлинните счетоводители и през юли ще получат и изравнителните фактури.
Според Костадинов ситуацията в Пловдив е по- различна от тази в София и в други градове на страната, защото тук над 80 процента от клиентите се отчитат всеки месец, т.е казусът големи изравнителни фактури за отоплителния сезон го няма. Тук всеки месец клиентите плащат използваната енергия и резултатът е, че тук няма жалби. Има закони на физиката, които сме признали от векове и знаем, че отоплението не може да бъде затворено в една стая. При месечните отчети неяснотата отпада, при прогнозното отопление има неяснота, защото е на база на потребление от предишната година.
От ЕВН също смятат, че източникът на напрежение сред абонатите ще изчезне, ако се ако се смени вътрешната инсталация с хоризонтална. Иска се обаче инвестиция от пари и време. Изчисленията ни показаха, че разходът от 1000 - 1200 лева на домакинство за преустройство на инсталацията не е непостижим. Така се качва цената на самия имот, отчитането на топлинната енергия е на входа на имота и не зависите от съседа. Това е модерното топлоснабдяване и се опитваме да го въвеждаме в Пловдив. Големият проблем е в панелните блокове, където без решение на етажната собственост не можем да пристъм към преустройството на инсталацията. Ремонтът е около 2 месеца. Тогава всеки клиент ще получи правото да не ползва парното и докато не ползва не му се начисляват разходи, както сега, заради тръбите.
От топлинното дружество определят като пропуск, че преустройството на сградната инсталация не влезе като задължителна мярка в Националната програма за саниране на жилищните блокове.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..