Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата финансова рамка на ЕС - с добри възможности за България

Преговорите по предложението на ЕК за многогодишна рамка ще продължат през следващата една година.

Тоест – ние имаме един период за дебати, да се борим за интересите на отделните страни. Промените ще бъдат не много значителни по отношение на селското стопанство и кохезията. 
Това заяви Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите, който от дълги години живее в Англия.

Идеята на Брюксел да спре финансирането за страни, които не издържат нов тест за „върховенството на закона“

Юлиян Попов подчерта, че това намерение звучи много добре и би било много добре, ако може да се приложи на практика. Но на практика - много трудно е върховенството на закона да се превърне в някакъв формален механизъм, с който да се ограничават фондове. Трябва нова законова база и начин на мерене, което е много сложно. Много често това намерение се описва като съобразяване с европейските ценности. А това е много неясна концепция, тя трябва законодателно да се уточни, коментира Попов.

Интересите на България

Ние трябва да видим как ще работи този бюджет – кохезионната политика ще се свие, селскостопанската политика също ще се свие. В същото време ще се увеличат средствата за наука, дигитализация и иновации. Ако ние престанем да мислим по начина „сега има едни пари, които ще усвояваме през селско стопанство или чрез кохезия“, а по-скоро започнем да мислим как средствата за иновации могат да идват в България в по-голяма степен, ние ще имаме интерес от това, коментира Юлиян Попов.

Той допълни, че финансовата рамка предвижда 25% от средствата да се вложат в дейности, свързани с климатичните политики, което е голяма възможност за България. Тези 25% означават повече средства за енергийна ефективност, подобряване на транспорта, модернизация на енергийната система - все неща много необходими на България.

В многогодишната финансова рамка има много привлекателна възможност за България.

Ние трябва да я използваме и да бъдем много активни в нея. Новата многогодишна финансова рамка ни казва: вие трябва да се мобилизирате малко повече, не може да седите и да усвоявате средства. Идеята за „усвояване“ е икономически вредна и доста корупционна. Тя не е насочена толкова към развитието на икономиката, а по-скоро към запълване на големи бюджетни дупки , смята Юлиян Попов.

Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещото се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са студенти..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50

Българският бизнес е готов от години за еврото

"Българският бизнес е готов от години да приеме еврото. Това показват включително и нашите данни от годишната анкета, която правим". Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев. Днес Асоциацията на организациите на българските работодатели, част от която е и БСК, излезе с позиция, отправена към президента..

публикувано на 13.05.25 в 16:07

Живеем в държава, в която беззаконието е норма

Това, което направи председателят на Народното събрание е абсолютно незаконно ,  заяви пред  Радио Пловдив политологът  Слави Василев .   Той обясни, че решението на Наталия Киселова да върне искането на президента за провеждане на референдум без да се произнесе парламентът  е противозаконно , защото в закона за прякото участие на..

публикувано на 13.05.25 в 16:02
Румен Гълъбинов

При членство в еврозоната богатството ни ще се увеличи

Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната?  Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..

публикувано на 13.05.25 в 10:52