Преговорите по предложението на ЕК за многогодишна рамка ще продължат през следващата една година.
Идеята на Брюксел да спре финансирането за страни, които не издържат нов тест за „върховенството на закона“
Юлиян Попов подчерта, че това намерение звучи много добре и би било много добре, ако може да се приложи на практика. Но на практика - много трудно е върховенството на закона да се превърне в някакъв формален механизъм, с който да се ограничават фондове. Трябва нова законова база и начин на мерене, което е много сложно. Много често това намерение се описва като съобразяване с европейските ценности. А това е много неясна концепция, тя трябва законодателно да се уточни, коментира Попов.
Интересите на България
Ние трябва да видим как ще работи този бюджет – кохезионната политика ще се свие, селскостопанската политика също ще се свие. В същото време ще се увеличат средствата за наука, дигитализация и иновации. Ако ние престанем да мислим по начина „сега има едни пари, които ще усвояваме през селско стопанство или чрез кохезия“, а по-скоро започнем да мислим как средствата за иновации могат да идват в България в по-голяма степен, ние ще имаме интерес от това, коментира Юлиян Попов.
Той допълни, че финансовата рамка предвижда 25% от средствата да се вложат в дейности, свързани с климатичните политики, което е голяма възможност за България. Тези 25% означават повече средства за енергийна ефективност, подобряване на транспорта, модернизация на енергийната система - все неща много необходими на България.
В многогодишната финансова рамка има много привлекателна възможност за България.
Ние трябва да я използваме и да бъдем много активни в нея. Новата многогодишна финансова рамка ни казва: вие трябва да се мобилизирате малко повече, не може да седите и да усвоявате средства. Идеята за „усвояване“ е икономически вредна и доста корупционна. Тя не е насочена толкова към развитието на икономиката, а по-скоро към запълване на големи бюджетни дупки , смята Юлиян Попов.
Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в звуковия файл.Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещото се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят. Младите лекари са студенти..
Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...
"Българският бизнес е готов от години да приеме еврото. Това показват включително и нашите данни от годишната анкета, която правим". Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев. Днес Асоциацията на организациите на българските работодатели, част от която е и БСК, излезе с позиция, отправена към президента..
Това, което направи председателят на Народното събрание е абсолютно незаконно , заяви пред Радио Пловдив политологът Слави Василев . Той обясни, че решението на Наталия Киселова да върне искането на президента за провеждане на референдум без да се произнесе парламентът е противозаконно , защото в закона за прякото участие на..
Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната? Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..