Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата финансова рамка на ЕС - с добри възможности за България

Преговорите по предложението на ЕК за многогодишна рамка ще продължат през следващата една година.

Тоест – ние имаме един период за дебати, да се борим за интересите на отделните страни. Промените ще бъдат не много значителни по отношение на селското стопанство и кохезията. 
Това заяви Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите, който от дълги години живее в Англия.

Идеята на Брюксел да спре финансирането за страни, които не издържат нов тест за „върховенството на закона“

Юлиян Попов подчерта, че това намерение звучи много добре и би било много добре, ако може да се приложи на практика. Но на практика - много трудно е върховенството на закона да се превърне в някакъв формален механизъм, с който да се ограничават фондове. Трябва нова законова база и начин на мерене, което е много сложно. Много често това намерение се описва като съобразяване с европейските ценности. А това е много неясна концепция, тя трябва законодателно да се уточни, коментира Попов.

Интересите на България

Ние трябва да видим как ще работи този бюджет – кохезионната политика ще се свие, селскостопанската политика също ще се свие. В същото време ще се увеличат средствата за наука, дигитализация и иновации. Ако ние престанем да мислим по начина „сега има едни пари, които ще усвояваме през селско стопанство или чрез кохезия“, а по-скоро започнем да мислим как средствата за иновации могат да идват в България в по-голяма степен, ние ще имаме интерес от това, коментира Юлиян Попов.

Той допълни, че финансовата рамка предвижда 25% от средствата да се вложат в дейности, свързани с климатичните политики, което е голяма възможност за България. Тези 25% означават повече средства за енергийна ефективност, подобряване на транспорта, модернизация на енергийната система - все неща много необходими на България.

В многогодишната финансова рамка има много привлекателна възможност за България.

Ние трябва да я използваме и да бъдем много активни в нея. Новата многогодишна финансова рамка ни казва: вие трябва да се мобилизирате малко повече, не може да седите и да усвоявате средства. Идеята за „усвояване“ е икономически вредна и доста корупционна. Тя не е насочена толкова към развитието на икономиката, а по-скоро към запълване на големи бюджетни дупки , смята Юлиян Попов.

Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55
Доц. Златогор Минчев

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..

публикувано на 11.12.24 в 10:55