Българската инициатива „Розите на България“ е посветена на Светите братя Кирил и Методий. На 11 май в над 30 града по света ще се извият хора, под звуците на „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев. Изпълнението е на оркестъра за народна музика на БНР, хор на фолклорен ансамбъл „Тракия“ и хор „Космически гласове“.
Валентина Найденова, ръководител на училище „Пейо Яворов“ в Брюксел информира за програмата. Тя покани всички българи да се присъединят, заедно да изиграят хорото пред постоянното представителство на България в Брюксел. Часът е 18. 45. Добре дошли са всички, защото така ще бъде изпълнен и девизът на ЕС „Да сме единни в многообразието“.
Към инициативата се присъедини и СУ”Любен Каравелов” Пловдив, което е с утвърдени традиции в обучението по български фолклор и във формирането на естетски критерии и родолюбиво отношение към него. Факт е, че няма значимо фолклорно събитие, което да се случва в града, без участието на училищния ансамъл „Тракийска младост“, прославил ни не веднъж и по света. От 1-ви до 12 клас всички ученици изучават българска народна музика: народно пеене; народни инструменти- гайда, гъдулка, кавал, тамбура и български народни танци. Срокът за подаване на заявления за явяване на изпит за проверка на способностите по музика за прием след 7 клас в училището с профил „музика“ е от 14 до 18 май.
Днес учебното заведение ще бъде част от инициативата на МОН „Розите на България“, когато в ранния следобед в двора на училището, облечени в български народни носии, под ръководството на хореографа Гергана Генчева ще се хванат на дълго хоро: ученици, учители, ръководство, родители и техните партньори от комитет „Родолюбие”. Хорът и оркестърът с диригенти Мария и Георги Найденови ще изпълнят избраната музика за инициативата „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев.
Интервютата с Валентина Найденова, ръководител на българското училище в Брюксел и Саша Щерева, директор на СУ „Любен Каравелов“ са в звуковите файлове.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..