Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва консенсус за промяна в закона за вероизповеданията

Промените в закона за вероизповеданията и препирните около него. Разговор с проф. Христо Матанов ексдиректор на Дирекцията по вероизповеданията и университетски преподавател. 

Проф. Матанов подчерта, че без политически консенсус, промените в този закон се обезсмислят. Ако   няма политически консенсус и  консултации с основните вероизповедания той няма да бъде приет. 

Той  определи като "странно" политическото разделение по въпроса  / управляващите от ГЕРБ подкрепиха законопроекта на ДПС и БСП, а не на съуправляващите от ПФ, които внесоха в НС законопроекта / . И такива странни разделения политически патриотите на една страна, пък части от управляващата коалиция, пък тя чрез свой представител подписа законопроект с ДСБ и ДПС, мисля, че нещата много се объркват. Няма да стане така.

 Въпросът е, че този закон трябва да бъде приет с консенсус, иначе става безсмислен. И без това религиите много се политизират въпреки конституционното постановление, че е забранено, те се политизират и никой не може да контролира отказа от политизация. 

Проблемът в България не е, че няма закон. Матанов е категоричен, че е необходима промяна в Закона за вероизповеданията, защото промените от 2002 г. не са достатъчни, и така е останал " законецът от 1952г.". А има нужда от  осъвременяване.

По основното предложение в проектозакона за спирането на финансирането на религиозните деноминации от чужбина, Матанов е категоричен, че това трябва да се прекрати, както е  сега у нас, като даде пример с имамите, които  получават заплати от турския ДИАНЕТ/ турската дирекция по вероизповеданията /. Но, подчерта той, това държавно субсидиране, трябва да бъде  и за останалите малки деноминации, които едва ли събират повече от един процент. . Ако направите една проста сметка ще видите, че това са много малко хора. Това не би нарушило бюджета. Те са такива величини, че няма да се отразят на цифрите след запетаята. 

Но финансирането от чужбина под тази форма би трябвало да се спре. Аз пак казвам, те помощи могат да получават и законът го позволява, обаче не да получават заплати, това е нещо съвсем друго, това означава пряка зависимост. 

Матанов даде пример и с някои европейски държави, в които е приет задължителен данък, с възможност, ако някои не желае да се определи към религиозна деноминация, този данък се препраща към други социални сфери, както е в Италия.  Друг е въпросът, че технологията е много сложна по какви критерии да се направи това. Има европейски държави, където критериите са сходни – изчислява се процент от населението, което е привърженик за дадена религия. Дали в България като малка страна важи това обаче е друг въпрос. За една Германия, която е 90 милиона, вероятно става, тъй като да се събере 1 или 2 % не е проблем в отделните лендери. В България е проблем.

Проф. Матанов коментира и решението на Светия синод на БПЦ да не изпраща свои представители за отбелязването на 1000-годишнината на Охридската архиепископия. 

Цялото интервю с проф. Матанов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12