Смятам, че срещата ЕС – Западни Балкани в София е историческо събитие, колкото и клиширано да звучи тази оценка, коментира за Радио Пловдив политическият психолог проф. Антоанета Христова.
Скептиците разбира се могат да имат друго отношение, но винаги трябва да се поставя началото. Никога няма да постигнем каквато и да е цел, ако не се постави началото, добави Христова. Тя подчерта, че срещата в София е била добро събитие за нашия регион, а и за самочувствието ни на българи. Показахме, че и ние можем да играем централна роля и за историята, и за бъдещето.
От една страна държавите от Западните Балкани трябва да разберат, че имат доста път да извървят и да направят промени, за да станат част от ЕС. Но самият ЕС разбра в София, че диалогичността и подаването на ръка е по-доброто поведение и контрол, отколкото да неглижираш региона. А това не беше изговаряно досега, каза още проф. Христова.
Тя добави, че не трябва да имаме свръхочаквания за бъдещето след срещата ЕС - Западни Балкани. Всяка страна трябва да извърви своя път, за да стане член на ЕС. Най-напред в тази надпревара е Сърбия, но там подкрепата за членство е по-ниско отколкото при другите страни в ЗБ. Просто там има силни влияния на други страни.
В нашия регион, на Балканите, винаги е царяло напрежение, но в София за първи път си стиснаха ръцете лидерите на Гърция и Македония Ципрас и Заев. Това никой не е очаквал, а може би е било подготвено, предположи Антоанета Христова.
Тя коментира и поведението на премиера Борисов и демонстрираното от него близко отношение с всички европейски лидери. Това е негов стил, който е много печеливш в Европа, защото не е обичаен. Бойко Борисов беше подкрепен от лидерите в Европа, за да поеме медииращата роля на Балканите. Борисов може да отваря врати, а в политиката това е голямо умение и дарба.
В крайна сметка срещата в София наистина трябва да даде на България повече самочувствие, но време е да разберем, че сме членове на голямото европейско семейство встрани от празниците, а и в делниците, каза в заключение политическият психолог проф. Антоанета Христова.
Цялото интервю с Антоанета Христова може да чуете в звуковия файл.Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..